13.01.2022

Nowy Napis Co Tydzień #134 / Pokolenie Solidarności #6

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.  

Ludwik Turko urodził się 17 lutego 1941 roku w Akmolińsku, w dzisiejszym Kazachstanie. Studiował w Łodzi i Wrocławiu. Studia doktoranckie podjął na Wydziale Fizyki i Astronomii. Na Uniwersytecie Wrocławskim znalazł się na krótko przed studenckimi protestami w 1968 roku. Był też Dyrektorem Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Po strajku zorganizowanym na Uniwersytecie został internowany do Ośrodka Odosobnienia w Nysie i Strzelcach Opolskich. Został oskarżony o kierowanie strajkiem i osadzony w Areszcie Śledczym we Wrocławiu.

Odcinek 1

Ludwik Turko urodził się 17 lutego 1941 w Akmolińsku w dzisiejszym Kazachstanie. W pierwszym odcinku przywołuje rodzinne, wojenne opowieści ze Związku Radzieckiego, wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Łodzi i czas edukacji.

Odcinek 2

Drugi odcinek stanowią barwne opowieści z czasów studenckich w Łodzi i Wrocławiu, gdzie Ludwik Turko podjął studia doktoranckie na Wydziale Fizyki i Astronomii. Na Uniwersytecie Wrocławskim znalazł się na krótko przed studenckimi protestami 1968 roku. Wspomina ten czas oraz ciekawe doświadczenia w roli Dyrektora Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Odcinek 3

Ludwik Turko wspomina czasy „Solidarności” i organizowania związku na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego. Opowiada też o strajku zorganizowanym na Uniwersytecie Wrocławskim 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego.

Odcinek 4

Ludwik Turko wspomina pierwsze doświadczenia więzienne i czas internowania w Ośrodku Odosobnienia w Nysie i Strzelcach Opolskich.

Odcinek 5

Ludwik Turko został oskarżony o kierowanie strajkiem i osadzony w Areszcie Śledczym we Wrocławiu. Groziło mu wieloletnie więzienie, dlatego przyjaciele postanowili pomóc mu wydostać się na wolność. Opowiada, jak w praktyce wyglądała taka procedura, w warunkach konspiracji lat 80.

Wszystkie odcinki serii dostępne są na naszym profilu w Spotify.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Pokolenie Solidarności #6, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 134

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...