24.02.2022

Nowy Napis Co Tydzień #140 / Sprawdź, co przygotowaliśmy!

Drodzy Czytelnicy!

Przygotowaliśmy dla Was w tym tygodniu dużą ilość recenzji. Piotr Prachnio pisze o książce Retoryka polskiej powieści kryminalnej po 1989 roku Mirosława Ryszkiewicza. Dariusz Żółtowski komentuje poemat Ijasz Tomasza Różyckiego, Marcin Cielecki przygląda się Miastu bajce czyli Wielu historiom Kaliningradu Pauliny Siegień. Mateusz Górniak pisze o książce, która była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Koniec świata, umyj okna Agnieszki Jelonek; a Maciej Woźniak odkrywa poetycki świat Romana Chojnackiego zamknięty w tomie pasterz słoneczników. Nadto w naszym cyklu „Polecajki” Zbigniew Chojnowski poleca Państwa uwadze książkę Drogo/Cenne Marii Józefackiej (książkę można zakupić w e-sklepie Instytutu Literatury).

Cykl „Solidarność” powiększył się o wspomnienia Jarosława Brody (Ślady internowania 1981-1982), Marka Zielińskiego z obozu w Białołęce. O wypadkach z grudnia 1981 roku pisze również Edward Wryszcz w tekście Filia, a Arkadiusz Małyszka relacjonuje swoje doświadczenia w kolejnym odcinku podcastu „Pokolenie Solidarności”. Zachęcamy również do zapoznaniem się z opowiadaniem Marka Strzały Widziałem Ulissesa, zostało ono nagrodzone trzecim miejscem w konkursie „Pokolenie Solidarności” w kategorii opowiadanie.

W 140. numerze tygodnika nie zabraknie również poezji. Szczególnej uwadze polecamy tom Zona Macieja Kulisia oraz utwory Jerzego Grupińskiego, które to wiersze zasiliły w tym tygodniu Czytelnię naszego portalu.

 

Z życzeniami przyjemnej lektury

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Sprawdź, co przygotowaliśmy!, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 140

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...