30.06.2022

Nowy Napis Co Tydzień #158 / Książka jest wymagająca, trudna, metaforyczna i ironiczna

Posłuchaj, co Justyna Hankus mówi o swojej książce

Justyna Hankus została laureatką IV edycji konkursu literackiego „Nowy Dokument Tekstowy”  w kategorii epika. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 11 czerwca 2022 roku w Warszawie, podczas zorganizowanego przez Instytut Literatury Jarmarku Książki.

Jury w składzie: dr hab. Ewa Bartos (przewodnicząca), Justyna Bargielska, dr Natalia Królikowska uzasadniło decyzję:

„Sztuka nie imituje życia. Sztuka antycypuje życie” – ta sentencja, wyimek z esejów Jeanette Winterson, oddaje przesłanie wyróżnionej przez nas powieści. Grisaille o zwykłym osiedlu Justyny Hankus to opowieść wyrastająca z fascynacji sztuką. Sztuką rozumianą jako element wszechobecny w ludzkiej rzeczywistości i z niej wyrastający. Autorka rozpoczyna swoją opowieść ekfrazą Obrazu Chrystusa i cudzołożnicy Pietera Bruegla, a następnie bez żadnego ostrzeżenia atakuje czytelnika plastycznymi opisami przestrzeni. Sposób prowadzenia narracji, wielość bohaterów i obrazów sprawia, że odbiorca może mieć wrażenie udziału w ekspresjonistycznym opisie akcji tworzenia. Justyna Hankus „odmalowuje” losy bohaterów zamieszkujących osiedle Bezpieczny zakątek. Każde mieszkanie i jego domownicy stanowią element mozaiki, pisarka układa z ich losów ni to groteskową, ni to surrealistyczną opowieść.

dr hab. Ewa Bartos

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Justyna Hankus, Książka jest wymagająca, trudna, metaforyczna i ironiczna, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 158

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...