25.08.2022

Nowy Napis Co Tydzień #166 / Pokolenie Solidarności #38

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Jerzy Kiszkis urodził się 4 marca 1938 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktorem teatralnym i filmowym. W sierpniu 1980 wraz z grupą aktorów z Trójmiasta wspierał strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w sali BHP. Od września 1980 w NSZZ „Solidarność”, członek KZ Teatru Wybrzeże. W 1981 przewodniczył obradom Krajowego Zjazdu „Solidarności” Pracowników Teatru w Gdańsku. 13 grudnia 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku (zwolniony 15 stycznia 1982). W latach 1982–1988 był współorganizatorem Mszy za Ojczyznę. Uczestnik i współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, programów artystycznych z okazji rocznic narodowych w gdańskich kościołach oraz spektakli teatralnych z kręgu kultury niezależnej. W sierpniu 1988 występował dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej i Porcie Gdańskim.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Złotym Krzyżem Zasługi (1996), Srebrnym Medalem  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007).

Odcinek 1

W pierwszym odcinku Jerzy Kiszkis opowiada o swojej rodzinie i dzieciństwie. Kiszkis urodził się w Warszawie, bardzo wcześnie stracił ojca. Wspomina m.in. swoją szkołę i organizowane w niej wówczas apele.

Odcinek 2

Jerzy Kiszkis wspomina grudzień 1970 roku. „Widać było, że władza nie cofnie się przed niczym” – mówi. Opisuje też swoje początki na deskach teatru i znajomość z pewnym księdzem.

Odcinek 3

Jerzy Kiszkis wspomina jak dowiedział się o strajku w Stoczni. Mówi o tym jak słuchało się Radia Wolna Europa. W 1980 wspierał strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w Sali BHP z grupą aktorów z Trójmiasta.

Odcinek 4

Jerzy Kiszkis opowiada o sztukach granych często w salkach kościelnych i o przekazywanych w nich treściach religijnych. Wspomina moment ogłoszenia stanu wojennego i przesłuchania.

Odcinek 5

Jerzy Kiszkis o w ostatnim odcinku opowiada o pobycie w więzieniu. O tym kogo tam spotkał i jak był traktowany. „Żona została wywieziona na północ Polski, ja byłem w lasach w Strzebielinku” – wspomina.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Jerzy Kiszkis, Pokolenie Solidarności #38, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 166

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...