23.02.2023

Nowy Napis Co Tydzień #191 / Polacy i Ukraińcy wobec wojny

Oglądaj

4 grudnia 2022 roku w Narodowym Instytucie Dziedzictwa i Kultury Wsi w Warszawie odbyło się wydarzenie pod tytułem Ukraińcy i Polacy wobec wojny. Podczas niego nastąpiło ogłoszenie dwóch konkursów literackich: „Uchodźcy i my. Twoja opowieść” oraz  „Ukraińcy w Polsce: historia ratunku”. 

Spotkanie otworzył Dyrektor Instytutu Literatury, dr hab. Józef Maria Ruszar, który mówił do zebranych Ukraińców i Polaków, że:

 

Wydaje się, że solidarność Polaków z Ukraińcami, ufundowana nie na nacjonalizmie lecz na Ewangelii, domaga się intelektualnego opracowania. Dzisiaj wielu z nas smakuje polsko-ukraińską solidarność jak smakuje się chleb. Ale bez intelektualnego namysłu, bez zapisu tego doświadczenia, nie będziemy wiedzieli co przeżyliśmy. Musi zostać wypowiedziane i wybrzmieć nasze doświadczenie polsko-ukraińskiej solidarności. Cieszę się, że nasz konkurs przyczyni się do naszego samozrozumienia. Dzięki tym zapisom będziemy wiedzieli kim jesteśmy, bo wspólnota potrzebuje samoświadomości. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i na koniec przypomnę słowa Czesława Miłosza, które są mottem mojego wystąpienia: „Dobro i zło, prawdę i fałsz odkryto […] nie przez dysputę filozoficzną, lecz empirycznie, niczym smak chleba”.

W nagraniu wydarzenie relacjonuje Żanna Słoniowska.

 

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Polacy i Ukraińcy wobec wojny, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 191

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...