18.05.2023

Nowy Napis Co Tydzień #203 / Giganci i debiutanci

Drodzy Czytelnicy, drogie Czytelniczki!

najnowszy numer tygodnika można streścić następująco: stoi na ramionach literackich gigantów. Myśliwski, Krynicki – to pisarze z Polski, o których twórczości będziecie mogli przeczytać dziś na naszych łamach. Zabierzemy Was także w podróż do Kafkowskiej Pragi, odległej Ameryki czy przygotowującej się do letniego sezonu Chorwacji.

Ten tydzień przynosi obfitość recenzji: Maciej Milach wziął na warsztat polskie wydanie kultowej powieści Niewyczerpany żart Davida Fostera Wallace’a, Karol Maluszczak przyjrzał się zbiorowi wierszy Niezabliźniony świat Ryszarda Krynickiego, a Paweł Chmielewski omówił Rysunki Franza Kafki. Wspomniany Wiesław Myśliwski pojawia się właśnie w najnowszych recenzjach – wspólnie z Tomaszem Bocheńskim prowadził Rozmowy istotne, na które krytycznym okiem spojrzał Dariusz Kulesza. Głos w sprawie poezji, tym razem Łukasza Jarosza, zabrał także Bartosz Suwiński w recenzji tomiku Pełnia Robaczego Księżyca.

To ciągle nie wszystko: Marek Zieliński rekomenduje nowojorskie wspomnienia Ewy Zadrzyńskiej-Głowackiej Głowaccy. Arka na Manhattanie, recenzja poetyckiego debiutu Beaty Zuzanny Borawskiej (Sama siebie nie pamiętam) wyszła spod pióra Tomasza Chlewińskiego, zaś Błażej Szymankiewicz zachwala debiutancki reportaż Fjaka. Sezon na Chorwację autorstwa Aleksandry Wojtaszek. Ponadto zachęcamy do obejrzenia najnowszej „polecajki” – Mirosław Dzień przybliży Wam w niej Wybór Marcina Świetlickiego.

Wśród szkiców znajdziecie traktujący o poezji Krzysztofa Czacharowskiego tekst Kacpra Ussa, który pierwotnie ukazał się w 16. numerze „Nowego Napisu”, a wiersze samego poety również znalazły się w aktualnym wydaniu tygodnika. W ramach cyklu „Literatura w centrum” przeczytacie także wywiad Bartłomieja Siwca z Markiem Kazimierzem Siwcem.

Miłośnikom poezji polecamy wiersze Elżbiety Wojnarowskiej – jej twórczość zasiliła w tym tygodniu naszą Czytelnię. Zachęcamy również do zapoznania się z opowiadaniem Tytusa Rolskiego, wyróżnionym w konkursie „Uchodźcy i my. Twoja opowieść”.

Życzymy – jak zwykle – owocnej i przyjemnej lektury!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Giganci i debiutanci, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 203

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...