29.06.2023

Nowy Napis Co Tydzień #209 / Nie żyje Wiktoria Amelina

Z przykrością informujemy o śmierci ukraińskiej pisarki Wiktorii Amelinej. 

Ukraiński PEN Club, organizacji zrzeszającej pisarzy, mającej na celu wspieranie wolności słowa, praw autorskich i rozwoju literatury, wydał komunikat:

„Z ogromnym bólem informujemy, że 1 lipca w szpitalu Miecznikowa w Dnieprze przestało bić serce pisarki Wiktorii Amelinej”.

Pisarka została ranna podczas rosyjskiego ataku na Kramators, zmarła w szpitalu w wyniku poniesionych obrażeń.

Amelina urodziła się w 1986 roku we Lwowie. Już jako dziecko marzyła o tym, by zostać pisarką, ale wybrała informatykę i przez dziesięć lat pracowała jako programistka oraz menadżerka w międzynarodowych korporacjach.

Od 2015 roku, od opublikowania swojej pierwszej książki Syndrom łystopadu, abo Compatiens Homo (Syndrom listopada, czyli Homo Compatiens), poświęciła się wyłącznie literaturze. Jej debiutancka powieść opiera się na wydarzeniach z Majdanu, a przedmowę do niej napisał znany pisarz i dziennikarz Jurij Izdryk. Książka doczekała się nagród literackich i tłumaczeń.

W 2016 roku wydała książkę dla dzieci Chtos', abo wodjane serce (Ktoś, czyli serce wody), a rok później powieść Dim dla Doma (Dom dla Doma) o rodzinie radzieckiego pułkownika, żyjącej we Lwowie w latach 90. XX wieku, a konkretnie o domu, w którym dorastał Stanisław Lem. Powieść zyskała nominację do prestiżowej literackiej nagrody LitAkcent 2017, Europejskiej Nagrody Literackiej w kategorii prozy.

Łączymy się w żalu z rodziną pisarki.

 

W czerwcu 2022 roku Wiktoria Amelina gościła w Instytucie Literatury w Krakowie, rozmowę z nią poprowadziła Olesia Mamczycz. Nagranie można obejrzeć również na stronie posestry.eu

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Nie żyje Wiktoria Amelina, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 209

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...