27.07.2023

Nowy Napis Co Tydzień #213 / Niezwykłe losy Jaroszyńskiego

Polecamy Cieniem będąc, cieniem zostałem Wacława Holewińskiego.

‒ Wacław Holewiński staje się coraz ważniejszym pisarzem polskim. W telewizji szedł niedawno serial na podstawie jego książki, Polowanie na ćmy – mówi prof. Piotr Müldner-Nieckowski. ‒ […] Holewiński pisze na przemian książki historyczne i biograficzne, czyli zajmujące się jedną osobą. Była taka osoba, o której zapomnieliśmy, a która była fenomenem absolutnym. [...] To Karol Jaroszyński. Jego ojciec był znanym powstańcem styczniowym, a on sam zaczął życie dość swobodnie, wolał się bawić niż pracować, ale któregoś dnia zagrał w ruletkę i wygrał tak gigantyczne pieniądze, że [...] został najbogatszym człowiekiem w Europie.

Więcej o książce na nagraniu:

O książce tak pisze jej wydawca, Wydawnictwo Lira:

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim – Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii.

Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara?

W. Holewiński, Cieniem będąc, cieniem zostałem, Lira, Warszawa 2023.

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Piotr Müldner-Nieckowski, Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 213

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...