Nowy Napis Co Tydzień #218 / U progu września
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,
U progu nowego roku szkolnego prezentujemy 218. numer tygodnika, w którym znajdzie się nie tylko spora dawka poezji, ale także teksty związana z II wojną światową.
Na początek proponujemy teatralną opowieść Jacka Inglota Kobiety z Breslau, o akcji wysiedleńczej z Wrocławia, jesienią 1945 roku. Drugi poruszający tekst, to recenzja książki Architektura nazistowskich obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, wydanej przez Państwowe Muzeum w Majdanku, pióra Marcina Cieleckiego.
Pozostałe recenzje są niemniej poruszające. Katarzyna Szewczyk-Haake w wireorekomendacji mówi o tomie poetyckim Izabeli Fietkiewicz-Paszek Lipiec na Białorusi, a Błażej Szymankiewicz omawia książkę Ziemowita Szczerka Wymyślone miasto Lwów.
Pozostając w historycznym nurcie, polecamy Państwa uwadze książkę Kronika Polaków Macieja z Miechowa.
Dla przyjemności obcowania z poezją, publikujemy szkic Teresy Tomsi o poezji Lecha Macieja Jakóba, który pochodzi z 17. numeru kwartalnika „Nowy Napis”, pod tytułem Cokolwiek istnieje, w słowo się obraca. Na łamach tygodnika prezentujemy również nowe wiersze Zygmunta Ficka wraz z omówieniem tomu Dusza ogrodu autorstwa Michała Piętniewicza.
Na koniec zachęcamy do zapoznania się z wierszami Ireny Łukszo, które znalazły się w najnowszym numerze, a także zasiliły portalową Czytelnię. A także z autorską recytacja wierszy Marty Sokołowskiej i Marii Krzywdy.
Z życzeniami miłej lektury
Redakcja NNCT