21.09.2023

Nowy Napis Co Tydzień #221 / Poetyckie babie lato

Drodzy Czytelnicy!

Lato powoli dobiega końca, ale nasz tygodnik nie zwalnia tempa. Jak zwykle mamy dla Was świeżą dawkę liryki, esejów i omówień. Zapraszamy do lektury.

W aktualnym numerze dominują tematy związane z poezją – wśród recenzji znajdziecie omówienie tomiku Pożegnanie. Wyjaśnienie Adama Górskiego, które przygotował Michał Piętniewicz. Agnieszka Sokołowska podzieliła się refleksjami na temat debiutu Agnieszki August-Zarębskiej, zatytułowanego po jej wewnętrznej stronie. Twórczości poetki poświęcony został także szkic Kacpra Ussa, który pierwotnie ukazał się w 17. numerze kwartalnika „Nowy Napis”, natomiast same wiersze August-Zarębskiej pojawiły się w najnowszym wydaniu tygodnika. Z kolei twórczość poetycka Alfreda Wierzbickiego wzbogaciła naszą Czytelnię. To nie koniec poezji na ten tydzień – Bartłomiej Siwiec przyjrzał się bowiem w swoim szkicu tomikom Wojciecha Banacha. W najnowszym numerze znalazło się ponadto miejsce dla tekstów Nicka Cave'a i Johna Lennona w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

W klimacie nieubłaganie zbliżającej się jesieni i poczucia artystowskiego odosobnienia pozostają inne recenzje: Tomasz Chlewiński wziął na recenzencki warsztat reportaż Olivii Laing pt. Miasto zwane samotnością, a w cyklu Polecajki prof. Michał Januszkiewicz zarekomendował egzystencjalną powieść Zatracenie autorstwa japońskiego klasyka – Osamu Dazaiego.

Wśród wiadomości o wydarzeniach znajdziecie relacje z ogłoszenia wyników konkursów literackich „SNUJ STORY”, „PODAJ FRAZĘ” i „Nowy Dokument Tekstowy” organizowanych przez Instytut Literatury, a także informację o laureatach tegorocznej Nagrody Gombrowicza.

Serdecznie zachęcamy również do pobrania darmowego egzemplarza monografii Obrazy Boga
w literaturze polskiej XX i XXI wieku. Od pierwszej do drugiej wojny światowej
 wydanej nakładem Instytutu Literatury.

Z życzeniami przyjemnej, owocnej lektury

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Poetyckie babie lato, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 221

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...