Nowy Napis Co Tydzień #234 / Opowieści wigilijne
Drodzy Czytelnicy!
Przed nami pełen zabiegania i radosnego oczekiwania przedświąteczny czas. W najnowszym numerze naszego tygodnika znajdziecie mnóstwo dłuższych tekstów, które – jesteśmy o tym przekonani – jeszcze bardziej umilą Wam ten okres. Przed Wami moc literackich treści, częstokroć nawiązujących do tematyki świąt, religii czy metafizyki.
W tej tematyce utrzymane są z pewnością opowiadania Elżbiety Wojnarowskiej, które, podobnie jak dramat autorki pt. Zawróceni, zasiliły zasoby naszej Czytelni. Wśród opowiadań znajdziecie także tekst Jarosława Jakubowskiego oraz zapomniane, świąteczne opowiadanie Zygmunta Nowakowskiego Ulica Słowików – o twórczości autora pisze w swoim szkicu Złamane pióro Paweł Chojnacki. To nie koniec bożonarodzeniowego obcowania z prozą – w aktualnym numerze publikujemy także fragment debiutanckiej powieści Ireneusza Staronia Wzgórze Bzów.
Jednym z patronów tego wydania jest Jerzy Nowosielski – o życiu i twórczości słynnego malarza pisze w swoim szkicu Joanna Maj, a na naszych łamach obejrzycie ponadto poświęcony temu twórcy film Światło wewnętrzne Mistrza Jerzego. Zachęcamy również do zapoznania się z relacją z konferencji poświęconej Nowosielskiemu, która odbyła się 23 listopada br. w Barcelonie. A o twórczości innego wielkiego polskiego malarza, Jana Matejki, traktuje najnowszy odcinek naszego podcastu Nowy Gramofon.
W „Nowym Napisie Co Tydzień” nie mogło zabraknąć liryki: polecamy lekturę wierszy Kingi Skwary, wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy, oraz Wiesława Mandryki-Bukowińskiego. Pozostając w świątecznym klimacie – na naszej stronie zagościły także kolędy Leszka Długosza, serdecznie zapraszamy do ich wysłuchania.
Tradycyjnie publikujemy recenzje: Bartosz Suwiński przybliża zawartość nowej książki poetyckiej Wojcieca Kassa, a Małorzata Peroń w wideopolecajce rekomenduje książkę Natalii Budzyńskiej Brat Albert. Biografia.
Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci prof. Jana Prokopa – sylwetkę i dzieło wybitnego krytyka literackiego przypomina w swoim szkicu Maciej Urbanowski.
Do darmowego pobrania dostępna jest już także kolejna publikacja Instytutu Literatury - Inny świat w literaturze narodów. Konteksty, życiorysy, interpretacje, serdecznie ją polecamy. Zapraszamy także do zapoznania się z relacją z Targów Książki Gaudeamus w Bukareszcie, gdzie prezentowano rumuńskie tłumaczenia literatury polskiej.
Życzymy owocnej lektury oraz wesołych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Redakcja NNCT