19.11.2020

Nowy Napis Co Tydzień #076 / Książka o niezależności ekonomicznej kobiet

Kobiety, socjalizm i dobry seks. Argumenty na rzecz niezależności ekonomicznej Kristin Ghodsee to książka eseistyczna, chociaż jej autorka może być kojarzona z działalnością naukową. – To świetny próg wejścia, żeby zapoznać się z tematem ekonomii feministycznej i tym, co możemy powiedzieć o sytuacji kobiet w świecie poźnego kapitalizmu i jak ma się ona do innych rozwiązań ekonomicznych, stosowanych na przykład w bloku wschodnim w czasach „zimnej wojny” – mówi rekomendująca książkę Zuzanna Sala.

Kristin Ghodsee przedstawia bardzo ciekawe dane i pokazuje, że działania na rzecz niezależności ekonomicznej kobiet w wielu przypadkach miały miejsce najpierw na Wschodzie, skąd były następnie transferowane na Zachód. Książka odsłania też to, jak bardzo przeżywanie ciąży, macierzyństwa czy relacji intymnych zależy od aktualnej sytuacji ekonomicznej kobiety.

Więcej w nagraniu:

K. Ghodsee, Kobiety, socjalizm i dobry seks. Argumenty na rzecz niezależności ekonomicznej, tłum. A. Dzierzgowska, Katowice: Sonia Draga, 2020.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Zuzanna Sala, Książka o niezależności ekonomicznej kobiet, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 76

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...