07.01.2021

Nowy Napis Co Tydzień #082 / Premiera książki poetyckiej „Impresariat” Macieja Taranka

Siedem lat po nominowanym do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius debiucie repetytorium (Rozdzielczość Chleba 2013) Maciej Taranek powraca z drugą książką poetycką. Zapraszamy serdecznie na wirtualną premierę książki poetyckiej Impresariat (2020) wydanej nakładem Instytutu Literatury w koedycji ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Spotkanie poprowadzi Patryk Kosenda.

CZAS: sobota, 9.01.2021, godz. 20:00
MIEJSCE: fanpage Instytutu Literatury

 

Najnowsza książka Macieja Taranka jest w ciekawy sposób rozpięta pomiędzy dwoma terminami z zakresu organizacji – repozytorium i impresariatem. Tak jakby gdzieś między gromadzeniem danych a ich planowym udostępnianiem ujawniała się poetycka prawda. Jest to prawda przygnębiająca, odarta z ozdobników i podawana bez znieczulenia. Bowiem gdy w miejsce starych graczy, usiedli nowi – zaczęło się „nuklearne rpg w post-pgrowskim świecie”. Czy zmienia to coś w Rojavie? Czy zmienia coś w rodzinie? Chyba tyle, że coraz mniej nadziei na interwencję jakichś zewnętrznych instancji, graczy. Taranek zwraca się więc do siebie, przypatrując własnemu rodzicielstwu, być może tu tkwi odpowiedź na siejący spustoszenie niepokój. Być może jednak nie – i ta ambiwalencja, niemożność udzielenia kategorycznej odpowiedzi, podoba mi się w Impresariacie najbardziej.

Natalia Malek

Taranek serwuje nam gramatyczny kalejdoskop: pasjanse zaimków i lustrzane odbicia rodzajników zmuszają czytelniczki i czytelników do intensywnego fitnessu struktur podkorowych. To również opowieść o trosce, obawach i bezradności. Wypracowany prywatny mini-porządek rzeczy kruszy się przy każdym bodźcu, który dopływa do bohatera gdzieś z wielkiego świata. Impresariat mieni się całą paletą RGB, jest czerwony i niebieski jednocześnie; kwaśny i cierpki jak obite jabłko, które ktoś czule obejmuje dłońmi.

Nina Manel

Ogłoszenie

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Premiera książki poetyckiej „Impresariat” Macieja Taranka, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 82

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...