Wydawnictwa / Biblioteka Pana Cogito / Historia i los. Szkice o twórczości Władysława Lecha Terleckiego

- Od redaktorów
- Marian Kisiel, Raport z prowincji. O debiucie Władysława Lecha Terleckiego
- Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska, Fotografia w twórczości Władysława Terleckiego – jako wezwanie i wyzwanie
- Elżbieta Hurnik, „Odpocznij po biegu". O przestrzeni w powieści Władysława Terleckiego
- Maria Jolanta Olszewska, Podróż do piekła. O „Drabinie Jakubowej" albo „Podróży" Władysława Terleckiego
- Ewa Wąchocka, „Dokumenty zawsze mnie niepokoiły”. Władysław Terlecki i etyka historii
- Joanna Warońska-Gęsiarz, „Myśliwi" Władysława Terleckiego. Dramat o polowaniu na prawdę w atmosferze narastającej niesamowitości
- Elżbieta Wróbel, Wokół bohaterów „Mateczki" Władysława Terleckiego
- Tadeusz Luterek, Władysław Lech Terlecki. Częstochowski rodowód
- Nota bibliograficzna
- Bibliografia
- Streszczenia
- Noty o autorach
- Indeks osobowy
Władysław Lech Terlecki był twórcą wyjątkowo wszechstronnym. Rozpoczynał przecież swoje zmagania ze słowem od dziennikarstwa – pisał reportaże; debiutował tomem Kocie łby w 1956 roku, w którym zebrał teksty publikowane wcześniej na łamach prasy. Nigdy nie przestał być publicystą, komentującym współczesność i dyskutującym z nią. Lubił i cenił radio, tworzył liczne słuchowiska i audycje. W okresie PRL współpracował również z Radiem Wolna Europa. Włodzimierz Odojewski, podsumowując pracę Terleckiego dla rozgłośni, uchwycił istotny rys osobowości pisarza:
„Żeby go scharakteryzować ludziom go nieznającym, to muszę powiedzieć, że był urodzonym konspiratorem, myślę, że coś z tego tkwiło już w jego charakterze. Uprawiać tajną działalność, tu coś szepnąć, tam coś popchnąć naprzód, przekazać jakąś wiadomość, zrobić coś, co mogło nadać inny bieg różnym wypadkom, zmienić kształt jakichś ważnych spraw, wyprowadzić w pole przeciwnika, to była jego pasja; ja to nazywałem, „ugniataniem rzeczywistości”. A równocześnie chyba prawie nigdy nie naraził się komunistycznej władzy, a w każdym razie poważnie, jakkolwiek większość jego utworów poświęcona była sprawom newralgicznym, polsko-rosyjskim, rewizji różnych utartych poglądów historycznych, też newralgicznych, potrafił to zrobić tak, że cenzura nie łapała go za rękę, a z drugiej strony nie zależało mu na opinii bohatera w środowisku tak zwanej „warszawki”. Był zawsze osobno."
Książka pokonferencyjna zawiera wszystkie wystąpienia wygłoszone podczas częstochowskiego spotkania. Udało się stworzyć tom ukazujący wiele interesujących i różnorodnych aspektów dorobku Władysława Terleckiego. W wewnętrznym układzie tomu kierowano się datą opublikowania danego utworu oraz zestawiano ze sobą artykuły poświęcone różnym formom literackim.
Pełny opis wraz z fragmentem wstępu znajduje się na stronie internetowej Instytutu Literatury.
***
Wydawca: Instytut Literatury
Redakcja naukowa: prof. dr hab. Marian Kisiel, prof. UJD dr hab. Joanna Warońska-Gęsiarz, dr Elżbieta Wróbel
Redakcja językowa: Klaudia Raflik
Korekta i adiustacja: Sylwia Mieczkowska, Paulina Bieniek
Skład: Estera Sendecka
ISBN: 978-83-67170-09-3
ISBN: 978-83-67170-21-5