Nowy Napis Co Tydzień #208 / Letni powiew tekstów!
Szanowni Czytelnicy!
Wkroczyliśmy w kalendarzowe lato! Na letnie dni przygotowaliśmy tygodnik pełen nowości, wśród których znajdą się takie, które mrożą krew w żyłach.
Na początek rekomendujemy szkic profesor Elżbiety Nowickiej „Słowiczenko Dalenenko”. Józef Bohdan Zaleski i Stefan Witwicki o poezji oraz opowiadanie nagrodzone w pierwszej edycji konkursu Snuj Story, Sploty Aleksandry Korczak. Równocześnie przypominamy, że trwa nabór do tegorocznej edycji konkursu Snuj Story i Podaj Frazę!
W dziale recenzji znajdziemy tekst dotyczący Ruchomego święta Ernesta Hemingwaya. Nowe tłumaczenie pióra Miłosza Biedrzyckiego komentuje Piotr Śniedziewski. Halina Surowiec skupia swoją uwagę na publikacji 24. Wiersze ukraińskie i polskie, tomie autorstwa Zbigniewa Chojnowskiego i Iryny Betko. Maciej Milach natomiast pisze o książce Jurija Andruchowycza Radio noc, a Michał Gliński bierze na warsztat najnowsze opowiadania Mateusza Górniaka dwie powieści ruchu.
Książki, które mogą zmrozić krew w żyłach komentują: Maciej D. Woźniak pisze o tytule Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X–XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu, Marcin Cielecki wraz z Christianem Ingrao dokonuje wiwisekcji „utopi Wschodu”, pochylając się nad książką Obietnica Wschodu. Nazistowskie nadzieje i ludobójstwo 1939–1943, wydaną przez Instytut Pileckiego, natomiast Andrzej Juchniewicz porusza temat Wędrówki tusz…, reportażu Bartka Sabeli.
Polecamy również Państwa uwadze poezje Andrzeja Waltera, oraz wideo-rekomendację Krzysztofa Szatrawskiego, mówi on o ostatnim tomie Wojciecha Banacha Mecz z realem.
W najnowszym odcinku podcastu Nowy Gramofon usłyszycie Państwo rozmowę Zuzanny Sali z Wojciechem Kopciem o jego najnowszej książce poetyckiej jest taki konik, a Irena Kaczmarczyk zabierze Was na wycieczkę po Jamie Michalika w rozmowie z prof. Bolesławem Faronem.
Życzymy udanej lektury!
Redakcja NNCT