Nowy Napis Co Tydzień #235 / Nowy Rok bieży!
Drodzy Czytelnicy,
pełni nadziei i energii wkraczamy w nowy, 2024 rok, życząc Wam samych wspaniałości. Mamy nadzieję, że noworoczne wydanie naszego tygodnika zaspokoi Wasz apetyt na kulturę. Oto, co przygotowaliśmy tym razem:
w najnowszym numerze obrodziło recenzjami – Tomasz Chlewiński wnikliwie przyjrzał się groteskowej powieści graficznej Macieja Sieńczyka Spotkanie po latach, Marcin Cielecki omówił dla Was kolejny kryminał autorstwa Anny Kańtoch, a Krzysztof Sokołowski podzielił się wrażeniami z lektury powieści science fiction Chindōgu Marty Sobieckiej. Natomiast Jarosław Petrowicz wziął na recenzencki warsztat najnowszy wybór wierszy Marcina Świetlickiego, a w wideopolecajce Michał Januszkiewicz rekomenduje Paryski splin Charlesa Baudelaire’a. To nie koniec: na naszych łamach znajdziecie również tekst Jana Brzozowskieo, który zastanawia się, czy nowa książka słynnego aktora Toma Hanksa rzeczywiście jest arcydziełem oraz recenzję powieści Itamara Vieiry Juniora Krzywym pługiem, którą przygotowała Magdalena Okraska. Publikujemy także fragment tej powieści w przekładzie Eliasza Chmiela.
Tradycyjnie zamieszczamy też treści, które pierwotnie ukazały się w kwartalniku „Nowy Napis” – wiersze Filipa Matwiejczuka oraz szkic Moniki Brągiel poświęcony twórczości poety. Udostępniamy także kolejną publikację Instytutu Literatury w formacie PDF: tym razem jest to książka Józefa Marii Ruszara Zapasy ze światem Zbigniewa Herberta. Esej o życiu pisarzy w czasach pierwszych sekretarzy – zachęcamy do jej pobrania.
Pozostając w świątecznym nastroju zapraszamy do lektury kolejnych kolęd Leszka Długosza. A do odsłuchu poleca się najnowsza odsłona naszego podcastu Nowy Gramofon.
Życzymy owocnej lektury i szczęśliwego, pełnego kulturalnych wrażeń 2024 roku!
Redakcja NNCT