Nowy Napis Co Tydzień #249 / Kwitnienie kultury
Drodzy Czytelnicy,
choć T.S. Eliot w słynnej Ziemi jałowej stwierdził, iż „najokrutniejszy miesiąc to kwiecień”, to panująca w ostatnich dniach aura zdaje się temu dictum przeczyć. Wysiłki naszych autorów z pewnością jałowe nie były, czego dowodem niniejsze wydanie „Nowego Napisu Co Tydzień”.
W aktualnym numerze, tradycyjnie, recenzje literackich nowości: Michał Gliński przyjrzał się krytycznym okiem książce Diabeł to czarny pies węgierskiego pisarza Sándora Jászberényiego (w tłumaczeniu Karoliny Wilamowskiej), Tomasz Chlewiński omówił najnowszą publikację Olgi Drendy Słowo humoru, a Dariusz Żółtowski podzielił się refleksjami na temat Obrońców pańszczyzny Adama Leszczyńskiego. Natomiast w wideopolecajce Jakub Skurtys zachwala książkę Kacpra Bartczaka Materia i autokreacja. Dociekania w poetyce wielościowej.
Bieżący numer wzbogaciły także szkice krytycznoliterackie, które ukazały się pierwotnie w 20. odsłonie kwartalnika „Nowy Napis” – Ewa Goczał jest autorką tekstu poświęconego Wisławie Szymborskiej i Jerzemu Ficowskiemu, zaś esej Natalii Charysz traktuje o poezji Agnieszki Tarnowskiej. Wiersze rzeczonej poetki również znalazły się w nowym wydaniu naszego tygodnika – zachęcamy do ich lektury.
Coś dla siebie znajdą także oczywiście miłośnicy materiałów audiowizualnych. W ramach cyklu „(Nie)znani Polacy, (nie)znane historie” na naszych łamach pojawił się kolejny odcinek podcastu „Toposu”, a w nim rozmowaTadeusza Dąbrowskiego z Adrianem Gleniem – serdecznie zapraszamy do jej odsłuchania. Publikujemy także pierwszą część filmu dokumentalnego o Konradzie Witoldzie Tatarowskim w reżyserii Józefa Śreniowskiego oraz najnowszą odsłonę podcastu „Nowy Gramofon”.
Do pobrania poleca się darmowa publikacja Instytutu Literatury w formacie PDF – tym razem jest to książka „Rzeka, która cierpi”. O twórczości Czesława Miłoszaautorstwa Lecha Giemzy.
Życzymy przyjemnej lektury i wielu czytelniczych wrażeń. Do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNCT