Nowy Napis Co Tydzień #166 / Ostatni sierpniowy tygodnik
Drodzy Czytelnicy,
wakacje niestety dobiegają końca – to już ostatni sierpniowy tygodnik! Na pocieszenie, jak co tydzień, przygotowaliśmy dla Was solidną porcję interesujących tekstów i nagrań.
Rozpoczynamy od przypomnienia dwóch pisarzy, którzy opublikowali kiedyś głośne książki, ale potem zostali zapomniani – niesłusznie! Mirosław Dzień pisze o Jacku Baczaku i jego świetnych Zapiskach z nocnych dyżurów, książce uhonorowanej w 1996 roku Nagrodą Kościelskich w Genewie. W ramach cyklu „Pisarze zapomniani” Krzysztof Sokołowski kreśli natomiast sylwetkę Wiktora Żwikiewicza, niegdysiejszej gwiazdy polskiej fantastyki i ulubieńca salonów.
W numerze nie zabrakło także recenzji i szkiców o nowościach literackich. Paulina Subocz-Białek w tekście Alfabet z przestrzeni omawia twórczość Ewy Ledóchowicz. Piotr Śniedziewski pisze o Co mówią kamienie Wenecji Ewy Bieńkowskiej, Piotr Jemioło recenzuje Wybór Marcina Świetlickiego, Hanna Strychalska przedstawia tom Mecz z realem Wojciecha Banacha, a Paweł Chmielewski omawia komiks stanowiący adaptację Rzeźni numer pięćKurta Vonneguta. Mamy także recenzję filmową: Jan Brzozowski obejrzał dla Was Io Jerzego Skolimowskiego.
W ramach „Polecajek” Dawid Mateusz reklamuje książkę Pocałunki ludu Dawida Kujawy. Serdecznie zachęcamy również do wysłuchania kolejnej odsłony „Nowego Gramofonu” – w audycji Maciej Wcisło, Katarzyna Szewczyk-Haake i Wojciech Ligęza opowiadają o Józefie Wittlinie.
Na kolejnym filmie z czerwcowego Jarmarku Książki można obejrzeć spotkanie autorskie Iwony Rusek, autorki zbioru dramatów radiowych, a bohaterem „Pokolenia Solidarności” w tym tygodniu jest Jerzy Kiszkis – aktor teatralny i filmowy, działacz „Solidarności”.
Życzymy Wam miłego czytania, oglądania i słuchania. Do zobaczenia we wrześniu!
Redakcja