27.05.2021

Nowy Napis Co Tydzień #102 / II edycja konkursu „Nowy Dokument Tekstowy”

Już wkrótce rozstrzygnięty zostanie tegoroczny konkurs „Nowy Dokument Tekstowy”. W oczekiwaniu, przypominamy laureatów poprzedniej edycji, której finał odbył się 6 czerwca 2020 roku w Salonie Literackim Instytutu Literatury w Krakowie. 

Liryka

Rok temu, jury w składzie dr hab. Roman Bobryk (przewodniczący) oraz Rafał Gawin, przyznało główną nagrodę w kategorii liryka Damianowi Kowalowi. W ramach nagrody wydany został jego tom Pieśni. W Czytelni naszego portalu znajdą Państwo więcej twórczości poety

Wyróżniony za lirykę został także Łukasz Barys za tom konkursowy Wysokie słońceZachęcamy do zapoznania się bliżej z jego twórczością.

Członkowie Jury piszą: 

Postawiliśmy na dynamikę i świeżość. Na poetyki, które wynikają nie tylko ze sprawnego warsztatu, techniki, mechaniki i optyki, wprawnego żonglowania cytatami i nawiązaniami, modnej i po szpanersku wyzyskiwanej erudycji, elokwencji, ekologii i echolokacji, ale coś ustanawiają same w sobie. Które po odarciu z bieżączki pandemicznej i politycznej mają do zaoferowania coś więcej, głębiej i mocniej niż tylko zaangażowanie w dobre lub złe zmiany, nową lewicę i stare dychotomie, Sodomy, Gomory i Nowe Huty.

Epika

Jury kategorii epika, w składzie: dr Ewa Bartos, dr hab. Katarzyna Szewczyk-Haake, dr Małgorzata Peroń oraz dr Katarzyna Trzeciak, nagrodziło Pawła Hohmanna za książkę Iskra i kamień. Warto zaznajomić się z jego twórczością, w szczególności z fragmentem nagrodzonego tomu

Iskra i kamień to tryumf prozy literackiej. Zmyślenie, które lepiej komentuje rzeczywistość niż niejedna książka o realistycznym zacięciu, opowiada bowiem o niedoskonałej naturze poznawania świata i niejasnej naturze wszelkich o nim opowieści.

piszą w uzasadnieniu członkowie Jury.

Wyróżniono z kolei Martę Kozłowską, autorkę konkursowej B.Bomb. W naszej Czytelni znajdą Państwo teksty pisarki i o pisarce, w tym fragment nagrodzonej książki.

Jurorzy przekonują:

Złożone sylwetki opisywanych bohaterów sprawiają, że odbiorca może przyglądać się różnym formom wyobraźni religijnej. Przemyślana kompozycja, brak patosu, a przede wszystkim lekki, wręcz kuglarski język uwodzi czytelników. B. Bomb to powieść intelektualnie odważna, o wyrazistym przekazie.

Esej

W kategorii esej, jury w składzie: dr Paweł Armada oraz prof. dr hab. Michał Januszkiewicz przyznało dwa wyróżnienia. Pierwsze powędrowało do Czesława Markiewicza za tom Europolska, drugie – do Christiana Wojtyńskiego za tom bez tytułu

Nie tylko znakomicie spełnia wymogi tak nieostrej konwencji gatunkowej, jaką jest esej, ale jest tej formy znakomitą, by nie powiedzieć, wzorcową, egzemplifikacją. Celem, jaki sobie postawił Autor, jest wyniesienie tego, co incydentalne, czy szczegółowe, do tego, co w polskiej i europejskiej literaturze uniwersalne, czy, przynajmniej, rozpoznawalne.

pisze o książce Markiewicza prof. Januszkiewicz. bez tytułu z kolei komentuje Paweł Armada:

Mamy do czynienia z żywo pracującym umysłem i autentyczną chęcią wypowiedzenia się – lub raczej: mądrego wypowiedzenia się – w sprawach niecierpiących zwłoki. Christian Wojtyński nie przekazuje nam bynajmniej jakiegoś rodzaju wyciągu z wieloletnich zapisków pamiętnikarskich czy blogowych. Otrzymujemy natomiast intensywną, ale i przemyślaną reakcję na konkretne zagadnienia.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego reportażu z rozdania nagród!

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, II edycja konkursu „Nowy Dokument Tekstowy”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 102

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...