14.10.2021

Nowy Napis Co Tydzień #122 / Instytut Literatury na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie!

Drodzy Czytelnicy!

Instytut Literatury zaprasza na stoisko D18 w Hali Wisła podczas 24. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w hali EXPO w dniach 14–17 października 2021. To znakomita okazja nie tylko do nabycia naszych pozycji, ale też do spotkania laureatów III Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. 

W szczególności polecamy odwiedzenie naszego stoiska 16 października – to wtedy odbędą się premiery zwycięskich książek!

Dokładny program na 16 października:

14:00 Grzegorz Pul – Ni szagu nazad czyli sztuka łowienia wspomnień

Książka jest efektem wyróżnienia w trzeciej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy w kategorii epika.

Zdaniem jury: 

Ni szagu nazad to bardzo dobry przykład „literatury środka”, która ma szansę trafić do szerokiej grupy czytelników, zachowując jednocześnie wysokie walory literackie. Historia jest wciągająca, autor bardzo sprawnie kreuje postaci, odmalowuje krajobrazy dalekiej północy, konsekwentnie budując napięcie, suspens, który nie pozwala odłożyć lektury przed końcem. Konfrontacja postaw bohaterów, ich stylów życia, wyborów, jakie podejmują, daje wgląd w bolączki współczesnego człowieka, który dusi się w pięknie i cieple, aby ostatecznie nad „ciepłą wodę w kranie” przedłożyć chłód i surowość warunków, w których ma w końcu szansę na otwarte zmaganie się ze swoim człowieczeństwem.

15:00 Wojciech Kopeć – przyjmę/ oddam/ wymienię:

Książka ukaże się jako pokłosie wyróżnienia w trzeciej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy w kategorii liryka.

Jak pisali jurorzy: 

Tytuł „przyjmę/ oddam/ wymienię: sugeruje, by spojrzeć na zbiór jak na nietypową listę rzeczy do oddania albo tablicę ogłoszeń. Intuicja podpowiada, że wraz ze stertą rzeczy gotowych do puszczenia w obieg pojawią się opowieści o nich, na początku jednak to postać głównego aktora albo dyspozytora domaga się uwagi. Mamy więc podmiot to ukrywający się za rzeczami lub innymi postaciami, to kreujący jakąś wizję siebie na naszych oczach. Przeobrażający się podmiot, który czasami trudno uchwycić, zarysowuje przed nami cel swojej pracy: spektakl mieszania znaczeń i porządków, miejscami karnawał nachodzących na siebie systemów.

16:00 Piotr Dardziński – Trucizny

Książka jest pokłosiem wygrania przez autora trzeciej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy w kategorii epika.

Według Jury: 

Trucizny Piotra Dardzińskiego to proza, która chwyta czytelnika za gardło, która pozostawia w nim emocje długo po tym, kiedy skończy lekturę. Tytułowe trucizny sączą się z każdego zdania tej niewielkiej objętościowo, ale bardzo esencjonalnej mikropowieści. Tekst wciąga czytelnika w wir rodzinnego dramatu, czyniąc z niego nie tyle uczestnika opisywanych zdarzeń, co ich podglądacza, świadka, który mimo że bezsilny, nie może pozostać obojętnym. Temat, który pisarz wziął na warsztat, może wydawać się już wielokrotnie eksplorowany literacko, jednak w ujęciu prozaika staje się opowieścią świeżą. Opisanemu w książce rozpadowi rodziny towarzyszy rozpad stylów i języka samej opowieści.

17:00 Tomasz Wojtach – Futurystyka miejska

Autor zwyciężył w kategorii liryka w trzeciej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy.

Jak pisał w laudacji Rafał Gawin: 

W kosmosie snów podmiotu lirycznego nie jest wyłącznie Warszawa, choć warszawskie są miejsca i nazwy, warszawskie środki transportu. Warszawa jawi się jako przestrzeń miejska in spe, bez kawiarnianych towarzystw hipsterskich, kanapowej lewicy i kawiorowej prawicy. Jesteśmy w swoistym poetyckim epicentrum, ustawionym symetrycznie, dla dobra i jakości trzęsących własnym światem, zwłaszcza podczas podróży, wierszy. I nie dajmy się nabrać, że w jednym z nich „futurystyka” zamienia się w „turystykę”. Nie da się tej książki po prostu objechać albo po niej oprowadzić, mając za przewodnika poszukiwacza szybkich i przyjemnych atrakcji tudzież głośnych i dobitnych protestów i pretensji.

Zapraszamy także na wydarzenie na Facebooku

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Instytut Literatury na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie!, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 122

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...