10.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #142 / Pokolenie Solidarności #14

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Bernard Bujwicki urodził się 16 lutego 1946 roku, w Kamienicy k. Sokółki. Ukończył Politechnikę Krakowską na Wydziale Budownictwa Wodnego. 

W 1958 roku uczestnik strajku szkolnego w obronie krzyży w Szkole Podstawowej w Kuplisku. W 1963 roku uczestnik szkolnej akcji protestacyjnej w Zasadniczej Szkole Górniczej przy KWK Wujek w związku z wymuszeniem przez przełożonych pracy na mrozie bez ciepłych ubrań. Od IX 1980 w „Solidarności”. W 1980 roku współzałożyciel i redaktor „Biuletynu Informacyjnego MKZ NSZZ «Solidarność»”. 13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Białymstoku, od 5 I w Suwałkach, od III 1982 w Kwidzynie, 14 IV 1982 zwolniony.  W 1987 roku współzałożyciel podziemnego pisma „Słowa”, 1988-1989 współzałożyciel Solidarności Walczącej w Białymstoku. 1988-1989 współzałożyciel i autor w „Biuletynie Solidarności Walczącej Białystok”, dostawca materiałów drukarskich.

Odcinek 1

W pierwszym odcinku Bernard Bujwicki wspomina swoje dzieciństwo i młodość. „Wszystkie postawy wynosi się z domu” – mówi gość audycji. Opowiada także o tym, jak większość rówieśników dołączyła do partii.

Odcinek 2

„W ludziach istnieją ambicje, niezależnie od sytuacji” – wspomina Bernard Bujwicki. Opowiada o tym jak ze znajomymi założyli związek zawodowy. Bujwicki uczestniczył też w zjazdach „Solidarności” w Gdańsku.

Odcinek 3

W trzecim odcinku Bernard Bujwicki opowiada o trudnej sytuacji stanu wojennego. O tym jak brakowało pieniędzy, jedzenia i o absurdalnych sytuacjach, do których dochodziło. Bujwicki brał też udział w akcji szycia butów dla dzieci na zimę. I wspomina jak wobec obywateli zachowywała się milicja.

Odcinek 4

Bernard Bajwicki wspomina zaginięcie nauczyciela i świadka tego zaginięcia. Mówi, że ludzie znikali i nikt nie wiedział co się z nimi dzieje. Niektórych nie odnaleziono do dzisiaj. Opowiada jak działała milicja i w jak dużym strachu przyszło wówczas żyć.

Odcinek 5

Bernard Bujwicki napisał książkę o 1980 roku. Uważa, że trzeba opowiedzieć prawdziwą historię i wspominać ludzi, którzy działali w tamtych czasach.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Bernard Bujwicki, Pokolenie Solidarności #14, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 142

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...