17.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #143 / Pokolenie Solidarności #15

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Stanisław Mikołajczak urodził się 7 czerwca 1944 roku. Polski filolog, językoznawca, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych. W okresie PRL był członkiem Stronnictwa Demokratycznego. W 1980 zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, był internowany w okresie stanu wojennego od 13 grudnia 1981 do 5 lipca 1982. Od lat 90. zasiadał we władzach krajowych Partii Chrześcijańskich DemokratówPPChD i SKL-RNP. W okresie rządu Hanny Suchockiej był dyrektorem zespołu doradców wicepremiera Pawła Łączkowskiego. W kadencji 1998–2002 sprawował mandat radnego Poznania z ramienia Akcji Wyborczej "Solidarność".

Odcinek 1

– Patrzę na słowo „Solidarność” jako na coś, co głęboko wrosło w moje życie i zadecydowało o ostatnich czterdziestu latach – mówi Stanisław Mikołajczyk. W pierwszym odcinku nasz gość wspomina swoją młodość, karierę naukową  to jak wyglądała nauka na Uniwersytecie.

Odcinek 2

„Słuchaliśmy Radia Wolna Europa” – wspomina Stanisław Mikołajczak. Opowiada o różnych strajkach w których brał udział, ale też o rodzinie i żonie, która bardzo wspierała jego działania.

Odcinek 3

– Krótko przed stanem wojennym zwołaliśmy na uczelni Konferencje Rektorów Szkół Wyższych – mówi nasz gość. To była pierwsza organizacja, którą partia rozwiązała po wprowadzeniu Stanu Wojennego. – Bali się tego, że to będzie rozwalało system – wspomina. Opowiada również o swoich przesłuchaniach.

Odcinek 4

Stanisław Mikołajczak opowiada o pobycie w więzieniu. O trudnych warunkach jakie panowało w tym miejscu. „Moja żona dowiedziała się gdzie jestem w Wigilię” – wspomina.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Stanisław Mikołajczak, Pokolenie Solidarności #15, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 143

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...