24.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #144 / Pokolenie Solidarności #16

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Jan Ciesielski urodził się 5 marca 1949 roku w Poznaniu. Polski przedsiębiorca i związkowiec, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Z wykształcenia technik mechanik. Do 1975 r. pracował w krakowskim Biprostalu, następnie zatrudniony w Hucie im. Lenina. We wrześniu 1980 dołączył do „Solidarności”. Przewodniczył komitetowi założycielskiemu na swoim wydziale, następnie kierował komisją wydziałową. Uczestniczył w komisjach resortowych zajmujących się hutnictwem. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajk w swoim zakładzie pracy, współtworzył Radio Wolna Polska. Po upadku protestu przez dwa lata się ukrywał, wchodził w skład RKW „Solidarność” Regionu Małopolska. Wycofał się z działalności w 1983, był kierowcą karetki pogotowia zakładowego, uczestniczył także w jawnym Komitecie Robotniczym Hutników. W 1988 przedostał się na teren Huty im. Lenina celem wzięcia udziału w strajku.

W 2009 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 wyróżniony Medalem „Niezłomnym w słowie”. W 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

rozmawiał: Tomasz Gregorczyk

Odcinek 1

W pierwszym odcinku Jan Ciesielski wspomina dzieciństwo i młodość. Szkołę kończył w Nowym Sączu, a studia w Krakowie. Jego ojciec był w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Odcinek 2

Jan Ciesielski poszedł do pracy do Huty im. Lenina w Krakowie, gdzie nadzorował odlew stali. Dzięki siostrze poznał bardzo dużo ludzi związanych z KORem. Rozprowadzał biuletyny, w hucie była drukarnia. „Ludzie wtedy widzieli jaka panuje niesprawiedliwość” – mówi Ciesielski.

Odcinek 3

„Gdy coś się działo ważnego w kraju to mieliśmy w hucie dyżury. Po to żeby wychodził biuletyn i serwis” – wspomina Ciesielski. Organizował i brał udział również w zakładowych strajkach.

Odcinek 4

„Większość z nas (dowodzących w hucie) musiała się ukrywać i kierować z podziemia” – wspomina Ciesielski. Opowiada o ucieczkach i poszukiwaniu schronienia.

Odcinek 5

Po zbudowaniu struktur Solidarności Jan Ciesielski przestaje się ukrywać. W piątym odcinku opowiada o Radiu Solidarność.

Odcinek 6

Jan Ciesielski opowiada o strajkach, przede wszystkim o strajku w Hucie. Opowiada o tym, jak znów trzeba było uciekać i budować podziemie. „Wszyscy pracowaliśmy za darmo i nas to cieszyło” – wspomina Ciesielski.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Jan Ciesielski, Pokolenie Solidarności #16, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 144

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...