31.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #145 / Ubogi kuzyn literatury czy medium przyszłości?

Najnowszy numer „Nowego Napisu Co Tydzień” poświęcamy sztuce komiksu – gatunku w Polsce ciągle lekceważonego, choć na rodzimym podwórku mamy bardzo wielu znakomitych rysowników i scenarzystów. Zapraszamy do zanurkowania w tym niezwykłym kosmosie!

Że komiks jest „chłopcem do bicia” polskiego rynku literackiego, zauważył już Maciej Parowski w latach 1970. – numer zaczynamy od przypomnienia klasycznego tekstu słynnego krytyka. Przygotowaliśmy dla Was także aż sześć wywiadów ze współczesnymi polskimi twórcami komiksowymi. Trzy z nich – rozmowa z nestorem polskiego komiksu Tadeuszem Baranowskim, a także wywiady młodszymi autorami: Wojtkiem Wawszczykiem, Rafałem Mikołajczykiem – czekają w tygodniku. Trzy kolejne rozmowy – z Marią Rostocką, Bartoszem Sztyborem oraz prof. Jackiem Dąbałą i Markiem Bieleckim – czekają na Was w naszej czytelni. Wszystkie wywiady przeprowadził Michał Chudoliński.

Nie mogłoby być numeru komiksowego bez rysunków! Autorzy ilustracji w „historiach z dymkami” to często znakomici malarze i graficy. Krzysztof Sokołowski przypomina komiks nieżyjącej już ilustratorki Krystyny Wójcik Powrót z gwiazd na podstawie powieści Stanisława Lema. Prezentujemy także fragmenty niepublikowanego jeszcze komiksu poetyckiego 52 przypadki pana Cypriana autorstwa duetu Tomasz Chlewiński–Rafał Trejnis. Przy okazji przypominamy fakt, że pionierem historii obrazkowych w Polsce był nie kto inny jak… Cyprian Kamil Norwid! Jego „komiksy” można obejrzeć w tekście „Bazgroł”, który wyprzedził swój czas Pawła Chmielewskiego.

Paweł Chmielewski jest gościem kolejnej odsłony „Nowego Gramofonu”. W audycji także rozmowa z Filipem Chrzuszczem – krytykiem, autorem komiksu Mnemosyne. Mówimy o rynku komiksu i specyfice tej branży, o tym, jak w Polsce wydaje się komiksy, oraz o najciekawszych zjawiskach w polskim komiksie.

Jak w każdym numerze, przygotowaliśmy dla Was także omówienia nowości książkowych: Michał Chudoliński recenzuje komiks Wiedźmi lament autorstwa Bartosza Sztybora i Vanesy Del Rey; Paweł Chmielewski pisze o Imperium dzieci Marty Sokołowskiej, natomiast Łukasz Kucharczyk omawia Flawaris. Amortach Izabeli Grabdy. Polecamy Wam również książkę poetycką Awatary Agaty Chyłek, a Jakub Nowacki w „Polecajce” zwraca Waszą uwagę na tom Historie filmu awangardowego. Od dadaizmu do postinternetu pod redakcją Łukasza Rondudy i Gabrieli Sitek. W numerze możecie także przeczytać relację z prestiżowego festiwalu komiksowego w Angoulême, który zakończył się kilka dni temu.

A to nadal nie wszystko! Prezentujemy laureatów trzecich miejsc w konkursach „Podaj Frazę” i „Snuj Story”. Swoje wiersze czyta Szymon Domański, a fragment opowiadania przedstawia Grzegorz Reiwer. Prezentujemy także reportaż „Białowieża i Solidarność” Miłosławy Malzahn. Z kolei bohaterką podcastu „Pokolenie Solidarności” jest w tym tygodniu Janina Kończak.

Nie zapominamy o wojnie na Ukrainie. W najnowszym numerze znajdziecie także ogłoszenie dla Ukraińców, którzy chcieliby podjąć studia w Polsce.

Życzymy Wam miłej i owocnej lektury!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Ubogi kuzyn literatury czy medium przyszłości?, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 145

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...