14.04.2022

Nowy Napis Co Tydzień #147 / Polska i ukraińska poezja w Sewilli

Instytut Literatury w Krakowie we współpracy z Instytutem Kultury w Madrycie oraz Polsko-Hiszpańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym „Tu Kultura” przedstawił 8 kwietnia 2022 roku w księgarni „Caótica ” w hiszpańskiej Sewilli zbiór poezji Cantus Jana Polkowskiego.

Spotkanie pod hasłem Ukraina w ogniu, poświęcone było poezji polskiej i ukraińskiej. Poza utworami Jana Polkowskiego zaprezentowano poezję ukraińskiej poetki Natalii Belczenko.

Spotkanie rozpoczęto filmem o Janie Polkowskim, ur. w 1953 r. polskim poecie, dziennikarzu, wydawcy, działaczu NSZZ Solidarności, redaktorze naczelnym kwartalnika „Arka” i dziennika „Czas Krakowski”, byłym rzeczniku prasowym w rządzie Jana Olszewskiego. Za swoje dokonania i zasługi został on odznaczony w 2008 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 r. Orderem Orla Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

O tomie Cantus mówił badacz polskiej poezji, dr hab. Józef Maria Ruszar (dyrektor Instytutu Literatury w Krakowie).

Drugim elementem spotkania było przypomnienie upadku Związku Sowieckiego i odtworzenie filmu z nagraniem Murów Jacka Kaczmarskiego (oraz oryginału skomponowanego przez Lluisa Llacha). Po filmie odczytano w języku ukraińskim i hiszpańskim przejmujący wiersz Dym Natalii Belczenko.

zdjęcie poetki

Belczenko opowiedziała o swoich losach na Ukrainie i ucieczce do Polski. Poetka obecnie pracuje w Instytucie Literatury w Krakowie, gdzie należy do zespołu wydającego w j. ukraińskim portal „Posestry.eu” („Siostry z wyboru”) ukazującym działalność kulturalną na terenie Ukrainy i w Polsce. Portal zamieszcza także lektury szkolne ukraińskie i polskie w j. ukraińskim przeznaczone dla dzieci i młodzieży uczącej się w Polsce.

Spotkanie współorganizowało: Wydawnictwo Ediciones Facta, Instytut Literatury w Krakowie, Instytut Polski w Madrycie oraz polskie stowarzyszenie kulturalne w Sewilli „Tu Kultura”.

poetka z tłumaczką

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Polska i ukraińska poezja w Sewilli, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 147

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...