Nowy Napis Co Tydzień #147 / Świąteczny numer NNCT!
Szanowni Państwo!
Życzymy Wam, aby zbliżające się Święta Wielkanocne były czasem duchowego odrodzenia, pełnym pokoju i miłości. By ich istotą nie były suto zastawione stoły, ale czas spędzany w gronie najbliższych, wzajemna życzliwość, poszanowaniem godności bliźniego. Niech Wasze serca będą otwarte na czynienie dobra. Wszelkich pomyślności życzy Redakcja NNCT
W tygodniku przygotowaliśmy dla Państwa kazania księdza Jerzego Popiełuszki wygłoszone w czasie stanu wojennego, tekst Mirosława Dzienia o wrażliwości religijnej w literaturze i sztuce, wspomnienie ks. Jana Sochonia o Popiełuszce, a także szkic Józefa Marii Ruszara o poezji religijnej Jana Polkowskiego zatytułowany Nie będzie zadośćuczynienia. Historia i religijna nadzieja Jana Polkowskiego. Zuzanna Berendt porusza natomiast kwestie kościoła i teatru w tekście Piknik pod ściętym krzyżem. Teatr, Kościół, konflikt. Nie zabraknie również wielu poruszających poezji autorstwa Krzysztofa Kuczkowskiego, ks. Jana Sochonia i Mirosława Dzienia.
Z przyjemnością prezentujemy również kolejnych laureatów konkursów organizowanych przez Instytut Literatury (Snuj Story, Podaj Frazę), w tym tygodniu są to: Klaudia Budnik, Marcin Hanuszkiewicz i Łazarz Kapaon.
Nie zabraknie także recenzji, w tym tygodniu Wojciech Chmielewski omawia najnowszą książkę Jerzego Kędzierskiego Car życia, Magdalena Śniedziewska przybliża poezję Cesarego Pavesego zebraną w tomie Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy, Artur Jocz wczytuje się w tom Norberta Skupniewicza Jeszcze się uśmiecham, Agata Kornacka recenzuję książkę Bogdana Toszy Daremny przechodzień. Piotr Jemioło z kolei mierzy się z wyborem wierszy Janusza Szubera, Filip Matwiejczuk zagłębia się w debiutancka powieść Jakuba Paśnika, z którym można również posłuchać rozmowy w nowym odcinku podcastu Nowy Gramofon. Z autorem Dzieci rozmawia Michał Gliński. Na koniec, ale nie ostatnie, to recenzje wierszy zebranych Grzegorza Musiała Circulus mundi autorstwa Bartłomieja Siwca, a także wideo rekomendacja korespondencji Zbigniewa Herberta z Henrykiem Święcickim autorstwa Zbigniewa Chojnowskiego.
Nasz tygodnik zamyka podcast Pokolenie Solidarności, którego bohaterem jest Ryszard Blajerski.
Radosnego świętowania i przyjemniej lektury życzy
Redakcja NNCT