Nowy Napis Co Tydzień #158 / Wywiady, rozmowy, spotkania…
Drodzy Czytelnicy!
Wraz z nadejściem wakacji wszyscy staramy się złapać trochę oddechu, dlatego zdecydowaliśmy się w tym tygodniu postawić na wywiady do przeczytania, obejrzenia i przesłuchania. Niejako w kontrze do poprzedniego zdania, przede wszystkim polecamy Waszej uwadze wywiad Iryny Feofanowej z Artemem Czapajem – ukraińskim pisarzem, tłumaczem i reporterem, który przebywa na froncie. Zachęcamy także do obejrzenia kolejnej części spotkania Literatura w czasie wojny z Wiktorem Szenderowiczem. Pozostając w tematyce wojennej, ale na zupełnie innym froncie, publikujemy szkic Jakuba Mejera o przedstawieniach pierwszej wojny światowej na froncie w Afryce.
Miłośnikom Bydgoszczy oraz dalekich podróży rekomendujemy wywiad Bartłomieja Siwca z Krzysztofem Andrzejem Piechockim – bydgoszczaninem, emerytowanym profesorem nauk biologicznych oraz autorem czterech powieści. Zachęcamy także do odsłuchania 30. odcinka podcastu „Pokolenie Solidarności”, którego bohaterką jest Janina Jankowska – dziennikarka i reporterka radiowa. W sierpniu 1980 roku mimo braku zgody kierownictwa Polskiego Radia pojechała do Stoczni Gdańskiej, realizując w trakcie strajku reportaż „Polski Sierpień”.
Publikujemy reportaż poświęcony laureatce IV edycji konkursu „Nowy Dokument Tekstowy”. Jeszcze raz gratulujemy Justynie Hankus, która w nagraniu przybliża, czym jest Grisaille o zwykłym osiedlu (jej zwycięski projekt w kategorii epika). Ponadto w aktualnym numerze znaleźć można szkic Adama Leszkiewicza o twórczości poety Bogdana Nowickiego wraz z jego wierszami. Zarówno utwory, jak i tekst krytycznoliteracki swój pierwodruk miały w 13. numerze kwartalnika „Nowy Napis”. Natomiast Mariusz Wilk pisze o swoich rekolekcjach w opactwie tynieckim, przypominając o potrzebie zatrzymania się w galopującej rzeczywistości.
W dziale recenzji Magdalena Śniedziewska przybliża nowy tom Dariusza Sośnickiego Po domu. Dariusz Żółtowski recenzuje Chwilę szczęścia Aleksandra Wata, a Dorota Koman rekomenduje Dobrze się zapowiadało – biografię Jana Suzina, legendarnego spikera telewizyjnego.
Ufamy, że tygodnik spełni Państwa oczekiwania oraz rozbudzi apetyt czytelniczy!
Redakcja NNCT!