04.08.2022

Nowy Napis Co Tydzień #163 / Zmarła Teresa Ferenc

W poniedziałek 1 sierpnia zmarła Teresa Ferenc, poetka, urodzona 27 kwietnia 1934 r. w Ruszowie-Kolonii k. Zamościa. Żona poety i pisarza Zbigniewa Jankowskiego oraz matka pisarek: Anny Janko i Mileny Wieczorek.

Współpracowała z wieloma pismami, m.in. z „Twórczością” i „Odrą”, od pierwszego numeru była związana z sopockim „Toposem”. Była członkinią PEN Clubu i członkinią-założycielką SPP.

W 1943 roku poetka ocalała z krwawej pacyfikacji rodzinnej wsi Sochy przez hitlerowców, w której zginęli również jej rodzice. Wychowywała się m.in. w domach dziecka w Zamościu i Międzyrzecu Podlaskim. W latach 1954–1965 mieszkała na Śląsku. W Rybniku razem z mężem, poetą Zbigniewem Jankowskim, współorganizowała Klub Literacki „Kontakty” oraz coroczne Rybnickie Dni Literatury (1959–1965). Następnie przez sześć lat mieszkała w Kołobrzegu, gdzie współtworzyła Kołobrzeską Grupę Poetycko-Plastyczną „Reda”. Kolejnym miastem był Wrocław, ale już po paru latach, w roku 1975, poetka wraz z rodziną wróciła nad morze i na stałe osiedliła się w Sopocie. Od początku lat osiemdziesiątych, także w czasie stanu wojennego, była aktywnie związana z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych w Gdańsku. 

Jak czytamy na stronie „Toposu”:

Powszechnie uznawana za jedną z największych polskich poetek współczesnych. Miłość, wiara, cielesność, macierzyństwo, a także reminiscencje tragedii przeżytej w dzieciństwie (obrazy ognia) to tematy i motywy najczęściej powracające w wierszach autorki „Grzesznego pacierza”.

Niech spoczywa w pokoju.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Zmarła Teresa Ferenc, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 163

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...