12.01.2023

Nowy Napis Co Tydzień #185 / Wystawa „Dear Future / Дороге майбутнє”

Jaką sztukę tworzyć w czasie wojny i czy w ogóle ją tworzyć? Jeśli tak, to o czym? 

Centrum Mieroszewskiego, Staromiejski Dom Kultury i Galeria Promocyjna zapraszają na wystawę prac ukraińskich i polskich artystów oraz artystek w przestrzeni miejskiej Warszawy Droga Przyszłości / Дороге майбутнє / Dear Future

Wystawę na nośnikach reklamowych będzie można oglądać od 16 do 29 stycznia

Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się nad fundamentalnymi zmianami, jakie zaszły w otaczającej nas rzeczywistości od początku 2022 roku.

Wybrane przez kuratorki artystki i artyści z Polski i Ukrainy posługują się różnymi formami wyrazu (grafiką, fotografią, wideo, rysunkiem, ilustracją, działaniem), dzięki temu w różny sposób i z różnej perspektywy, opowiadają o wojnie, ale też o relacjach polsko-ukraińskich. 

Artyści zastanawiają się m.in. nad poszukiwaniem alternatywnych form informacji, czy w dobie fake newsów i farm troli sztuka nie jest bardziej pojemną jednostką przekazu – pyta ukraiński kolektyw fantastic little splash. Z kolei Nazar Furyk, ukraiński artysta dokumentuje brutalne i niszczycielskie konsekwencje wojny oraz ich powidoki w ludziach, którzy wracają na przedmieścia Kijowa. Anna Manankina, w swojej instalacji wideo eksploruje gwałt, jako doświadczenie, którego nic nie jest w stanie wymazać, zawsze obecną traumę. „My wszyscy, którzy pochodzimy z Ukrainy, nosimy wojnę w sobie - w ciele i umyśle” – mówi artystka. Maria Matiashova, za ledowo-neonowej instalacji pochyla się nad naturą imperium, z pozoru monumentalnym i wiecznym, a w istocie kruchym i skazanym na upadek.  

„Dear Future” to próba poradzenia sobie z tym, co dzieje się dziś. Myślenie o przyszłości to terapeutyczny zabieg, który ma pomóc w radzeniu sobie tu i teraz. Wystawa w przestrzeni publicznej to “wiadomość w butelce”. “Dear Future” to prezentacja fotografii, wideo, malarstwa oraz grafik na nośnikach reklamowych zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej, na małych ekranach w tramwajach i wielkoformatowych ekranach w metrze. Prace artystek, artystów i kolektywów ilustrują zestaw zagadnień, których nie sposób pominąć w dzisiejszych dyskusjach - traumatyczna pamięć, informacja, reakcja społeczna, dynamiczne zmiany znaczeń symbolicznych. W świetle dzisiejszych wydarzeń polska i ukraińska scena artystyczna staje przed kolejnym wyzwaniem i nową falą solidarności. Wszystko to dzieje się na ulicach Warszawy, miasta, które doświadczyło okropności wojennego zniszczenia niespełna osiemdziesiąt lat temu.

Organizatorzy wystawy planują opublikowanie mapki z lokalizacjami prac, a 23 stycznia zapraszają na spacer po wystawie. 

Wystawa będzie również przyczynkiem do dyskusji na temat roli sztuki i kultury w czasie wojny. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia (czwartek) o 18:00 w SDK Słonecznik, ul. Pańska 3 w Warszawie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła takich twórców i twórczyń, jak: fantastic little splash, atelienormalno, Danylo Halkin , Maria Matiashova, Nazar Furyk , Anna Manankina, Vasyl Lyakh, Podróżnych Ugościć (Iza Wilk), SDK Słonecznik (Kaja Kusztra), Mateusz Kowalczyk.

Matashova

Opening ceremony

Nazar_Furyk

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Wystawa „Dear Future / Дороге майбутнє”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 185

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...