Nowy Napis Co Tydzień #186 / Wspominamy
Drodzy Czytelnicy!
Prezentujemy nowy numer tygodnika. W związku ze zbliżającą się 160. rocznicą powstania styczniowego przygotowaliśmy dla Was teksty związane z tym okresem w dziejach polskiego narodu. Marta Śniedziewska skupiła się na sztuce Artura Grottgera w tekście Klęska powstania i potęga mitu – „Polonia” i „Lithuania”, Andrzej Szpulak w szkicu Éric Rohmer a powstanie styczniowe przygląda się produkcjom filmowym związanym z tym okresem. Dodatkowo przedstawiamy krótki rekonesans twórczości, która powstawała w okolicach 1863 roku, w tekście Walcząc poezją.
Tygodnik przepełniony jest również liryką, znajdują się w nim wiersze Krzysztofa Koehlera oraz Stefana Pastuszewskiego. Ich twórczość omawiają Ireneusz Staroń (Naśladowanie Chrystusa. Poetyka i obrazowanie wierszy Krzysztofa Koehlera w latach 1993–1998) oraz Hanna Strychalska (Otwarte okna i szary pył czasu. Wiersze Stefana Pastuszewskiego).
Bartłomiej Siwiec recenzuje antologię Muzy nad Brdą i Dnieprem / Музи над Брдою і Дніпром, która ukazała się pod redakcją Stefana Pastuszewskiego przy współpracy Wołodymyra Poliszczuka.
Głos w ankiecie dotyczącej Kanonu Polskiego w tym tygodniu zabiera Monika Brągiel, natomiast Czytelnię portalu wzbogaciły wiersze Dariusza Muszera. W wideo-rekomendacji Roman Bobryk poleca tomik poetycki Aleksanrdy Dańczyszyn Kochanie.
Zachęcamy również do zapoznania się z fragmentem reportażu Słowa, słowa, słowa, który odczytuje autorka, laureatka pierwszego miejsca w konkursie Pokolenie Solidarności w kategorii non-fiction, Patrycja Pelica.
Z życzeniami przyjemnej lektury
Redakcja NNCT