20.04.2023

Nowy Napis Co Tydzień #199 / Pierwszy zbiór poezji Adama Mickiewicza po litewsku

Instytut Literatury oraz Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego zapraszają na prezentację książki „Poezye” Adama Mickiewicza. To pierwsze tłumaczenie całego tomu poezji Wieszcza na język litewski i wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów poezji romantycznej.

Publikacja zawiera młodzieńcze utwory Adama Mickiewicza, które powstały w Wilnie. Za ich tłumaczenie odpowiada prof. Regina Koženiauskiena. Poza tekstami źródłowymi, w zbiorze znalazły się komentarze badaczy literatury i redaktorów dotyczące wydawniczego debiutu Mickiewicza oraz historii przekładów na język litewski. Publikację przygotowaną przez dr. Redę Griškaitė uzupełniają ilustracje słynnego litewskiego ilustratora i malarza Stasysa Eidrigevičiusa.

Prezentacja książki „Poezye” Adama Mickiewicza odbędzie się w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. o godz. 13:15 w Auli Collegium Maius w Krakowie (ul. św. Anny 11).

Gości powitają dziekan Wydziału Polonistyki UJ – prof. Jarosław Fazan oraz dyrektor Instytutu Literatury dr. hab. Józef Ruszar. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać wykładu prof. Bogusława Doparta, jednego z największych znawców romantyzmu i dzieł Adama Mickiewicza w Polsce. Nie zabraknie również recytacji najważniejszych utworów w języku polskim i litewskim.

Poezye

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Pierwszy zbiór poezji Adama Mickiewicza po litewsku, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 199

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...