18.05.2023

Nowy Napis Co Tydzień #203 / Wyjazd studyjny „Holenderskie ekfrazy”

Wyjazd studyjny „Holenderskie ekfrazy”

W roku 2024 przypada setna rocznica urodzin wybitnego polskiego poety, eseisty i dramaturga Zbigniewa Herberta. Z tej okazji, jak również korzystając z wyjątkowego wydarzenia, jakim jest wystawa prac Jana Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie, w dniach 29.04–07.05.2023 odbył się wyjazd studyjny „Holenderskie ekfrazy” zorganizowany przez Instytut Literatury do Królestwa Niderlandów.

W wyjeździe trwającym dziewięć dni (cztery dni zostały przeznaczone na podróż z Polski, pozostałe pięć na aktywne poznawanie sztuki i kultury Niderlandów) wzięło udział czterdzieści osiem osób, wśród nich przedstawiciele polskich uniwersytetów i szkół, takich jak: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski, VIII LO w Katowicach; jak również zagranicznych, w tym: Politechnika Żytomierska, Uniwersytet Bukareszteński, Universidad Francisco de Vitoria (Madryt), Uniwersytet Sofijski im. Klimenta Ochridzkiego i Université Sorbonne; a także przedstawiciele instytucji kultury: Instytutu Literatury, Instytutu Literatury imienia T.H. Szewczenki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Instytutu Tischnera, firmy Na Marginesach, Stowarzyszenia Naukowo-Literackiego „Hermeneutica”.

01.05.2023 – Wyjazd rozpoczął się od udziału całej grupy w wystawie prac Jana Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie, jak również zapoznaniu się z wystawą stałą Rijksmuseum.

02.05.2023 – Dzień poświęcony na zapoznanie się z kolekcją Muzeum Starożytności (Rijksmuseum van Oudheden) w Lejdzie. W godzinach popołudniowych zorganizowany został spacer po mieście, obejmujący zobaczenie takich obiektów jak najstarszy niderlandzki uniwersytet – Uniwersytet w Lejdzie czy Young Rembrandt Studio, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z krótkim filmem na temat początków malarstwa Rembrandta. Poza charakterystycznymi kamienicami oraz spacerem wzdłuż kanałów, uczestnicy zobaczyli także Hooglandse Kerk oraz Twierdzę Burcht.

03.05.2023 – Trzeciego dnia uczestnicy wyjazdu zobaczyli Hagę oraz kolekcję Mauritshuis, w tym „Dziewczynę z Perłą”, dzieło Vermeera nieobecne już na wystawie w Rijksmuseum. Później nastąpił przejazd do Delft, rodzinnego miasta takich malarzy jak właśnie Jan Vermeer czy Pieter de Hooch. Poza spacerem wzdłuż kanałów oraz zobaczeniem budynków Prinsenhof oraz Ratusza Miejskiego, uczestnicy mogli zwiedzić wnętrze Starego i Nowego Kościoła (Oude Kerk i Nieuwe Kerk), w których znajdują się grobowce między innymi właśnie Vermeera oraz Wilhelma I Orańskiego. Na koniec dnia grupa obejrzała kolekcję porcelany w Royal Delft Museum.

04.05.2023 – Czwartego dnia uczestnicy mogli oddać się samodzielnemu zwiedzaniu Amsterdamu lub Ogrodów Kwiatowych Keukenhof, natomiast w godzinach popołudniowych zobaczyli wystawę Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

05.05.2023 – Ostatniego dnia pobytu w Niderlandach uczestnicy wyjazdu zwiedzili Dom Rembrandta. Została również zorganizowana sesja naukowa dzięki współpracy z Biblioteką Polską w Amsterdamie, poświęcona tematyce ekfraz. Prelegentami byli:

·       dr hab. Magdalena Śniedziewska „Dwie strony tryptyku: Ogród Ziemskich Rozkoszy Miłosza”,

·       prof. dr hab. Wojciech Ligęza „Trwamy przez chwilę. Cztery spojrzenia na Czytającą list Vermeera”,

·       dr hab. Katarzyna Szewczyk-Haake „Czy sztuka może być azylem? Vermeer Tomasa Tranströmera”.

Ostatnie dwa dni wyjazdu, tak jak dwa pierwsze, poświęcone zostały na podróż na trasie Polska–Niderlandy. Wyjazd został udokumentowany zdjęciami oraz postami publikowanymi na stronie Instytutu Literatury na Facebooku.

Zachęcamy do zapoznania się relacją z wyjazdu.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Wyjazd studyjny „Holenderskie ekfrazy”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 203

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...