25.05.2023

Nowy Napis Co Tydzień #204 / Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej

Paweł Bitka Zapendowski: Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej

Czytania nowego dramatu i promocja e-booka. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Dom Literatury w Warszawie. Scena Senatorska 3, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Występują: Krzysztof Nowik, Joanna Derengowska, Bożena Furczyk, Ewa Kabsa, Magdalena Żurawska, Ignacy Klim, Igor Toporowski.  

14 czerwca, godz. 19.00.

Wstęp wolny.

 

O dramacie:

Dramat podejmuje problematykę odpowiedzialności za tragedię Holokaustu i zbrodni, jakie przynosi wojna. Paweł Zapendowski poruszając główne wątki z Lipskiego stawia sobie za cel popularyzację prozy tego wciąż nie dość znanego pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego. Tekst przekonuje, że Leo Lipski powinien jak najszybciej dołączyć do postaci rozpoznawalnych i stanąć obok wybitnych pisarzy swojej epoki: Schulza i Gombrowicza.

Leo Lipski

Przedwojenny żydowski Kazimierz. Ida i Leo mają młodzieńczy romans. Ona mieszka na Miodowej. Jej rodzice prowadzą tam sklep. Ida śpiewa i tańczy. Leo jest dużo lepiej sytuowany. Pragnie zostać sławnym pisarzem i już publikuje w czasopismach. We wrześniu 1939 uciekają przed wojną do Lwowa. Leo na krótko trafia do sowieckiego więzienia. Ida decyduje się wrócić do Krakowa, do rodziców i drogi ich się rozchodzą. Ida trafi do getta, a Leo padnie ofiarą deportacji. Zostanie więźniem łagru nad Wołgą. Później z polską armią pod dowództwem gen. Andersa dotrze do Palestyny. I tam wydarzy się coś, co przesądzi o jego losie. Po przebytym tyfusie spotka go paraliż. Jako polski pisarz na emigracji w Izraelu walcząc z chorobą i biedą dożyje 80 lat. Jego proza – we fragmentach – po raz pierwszy ukaże się w Polsce w podziemnym wydawnictwie w 1988 roku. 

Sztuka Pawła Bitki Zapendowskiego na podstawie prozy Leo Lipskiego to pierwsze przeniesienie dzieła tego pisarza na scenę. Lipski (właść. Lipszyc, 1917-1997) dotknięty traumą wojny – pobyt w łagrach, paraliż który uniemożliwił mu normalną egzystencję i przymusowa emigracja – wciąż nie dość znany jest czytelnikom, a to co napisał nie może wyjść poza ramy uniwersyteckiego dyskursu. Autor podjął i rozwinął główne tematy zaczerpnięte z autobiograficznych opowiadań Lipskiego, tworząc z nich sceniczną epopeję.

 

           Paweł Bitka Zapendowskidramaturg, scenarzysta. Urodził się w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymał II nagrodę (I nie przyznano) w konkursie na komedię na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „X Talia” w Teatrze im. L.Solskiego w Tarnowie w 2006. Od poł. lat 90. współpracował z Piwnicą pod Baranami jako kompozytor (piosenki i spektakle: „Mgła na dzień dobry” do wierszy K.Mikulskiego, real. TVP2; „Żegnaj Poro!” wg prozy Bruno Schulza; „Dzieci Rimbauda”.). Od 2015 wyreżyserował ok. 50 spektakli teatralnych wg swoich tekstów dramatycznych: „Miałem Wielkie Szczęście – o Andrzeju Wajdzie” (2019, prem. w Piwnicy pod Baranami), „Trakl Nieskończony” (2018 - Dni Austrii / Festiwal Trakl-Tat, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK), „Miłość na Miodowej - Ocalały z Zagłady (The Leo Lipski story)” (2018 - 28 Festiwal Kultury Żydowskiej, Synagoga Wysoka), „Noc Trakla” (2017 - Festiwal Trakl-Tat, Teatr Bagatela), „Kantor w Paryżu” (2016 - KFK, 2018 - Teatr Groteska, Instytut Teatralny im.Z.Raszewskiego), „Trakl: Greta i Georg” (2016), „Jestem jaka jestem” (2013 - Espace Beaujon, Paris), „Jak z Almodovara” (2013 - Scena Off-Groteska, Solvay), „Kokaina /dzień 1 i 2/” (2010 - Galeria Konsulatu Austrii), „Budowniczy lalki” (2000 - Scena Off-Groteska). Filmy niskobudżetowe, reż.: „Trakl. Dni są policzone” (fabularny, 2020), „Buba. Film o aktorze który kochał psy” (dokument., 2021). Spektakle: „Jak z Almo... czyli Zrób mi PIT-a!”, Teatr Kontrabanda, reż. P.Sejmicki, 2015. Wydał 10 pozycji na e-bookach (poezja, proza, dramat) w wydawnictwie internetowym e-bookowo.pl, w tym „Kurs Dramaturgii” (2022). Należy do SPP i ZASP.

plakat

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 204

Przypisy

    Loading...