19.10.2023

Nowy Napis Co Tydzień #225 / Czytania Nowego Dramatu – „Noc Trakla”

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego serdecznie zapraszają na performatywne czytanie tekstu dramatycznego Pawła Bitki Zapendowskiego Noc Trakla. Czytanie odbędzie się 24 października o godz. 19.00 w warszawskim Domu Literatury (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89). Wstęp wolny.

cnd

Paweł Bitka Zapendowski dramaturg, reżyser, scenograf, kompozytor. Ukończył teorię muzyki na Akademii Muzycznej i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kier. profesorów Jerzego Skarżyńskiego i Andrzeja Kreutza-Majewskiego. Związany z Piwnicą pod Baranami jako kompozytor w latach 90. Autor wielu wystaw plastycznych, kompozytor piosenek, pieśni i muzyki filmowej. Zdobył nagrodę na Konkursie dramaturgicznym X Talia 2006 w tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego za komedię S/M :).Dramaturgia: Trakl Nieskończony, Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej, Noc Trakla, Kantor w Paryżu, Jestem jaka jestem, Jak z Almodovara, Kokaina /dzień 1 i 2/, Female in @llenstein, Musica humana.Od dwudziestu paru lat wystawia swoje teksty sceniczne. Należy do związków twórczych: ZPAP, SPP, ZASP i SDP.

Spektakl Noc Trakla, wiążąc mocą wyobraźni austriackiego poetę ze światem wojennego Krakowa i symboliką Wyspiańskiego, jest ważnym ogniwem w jego polskim zadomowieniu. Dzięki inwencji i corocznym listopadowym staraniom sympatyków ta mieniąca się iskrami znaczeń poezja obrasta w coraz to nowe konteksty i, wyrosła „nie z soli ani roli, ale z tego, co boli”, ujawnia tym wyraźniej swoją zdolność leczenia ran, dawnych i nowych – i nie w chochołowym letargu.

bitka

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Czytania Nowego Dramatu – „Noc Trakla”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 225

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...