14.03.2024

Nowy Napis Co Tydzień #245 / U progu wiosny

Drodzy Czytelnicy!

W jednym ze swoich najsłynniejszych opowiadań Bruno Schulz pisał o historii „pewnej wiosny, wiosny, która była prawdziwsza, bardziej olśniewająca i jaskrawsza od innych wiosen, wiosny, która po prostu wzięła serio swój tekst dosłowny”. W oczekiwaniu na nadejście tej pory roku redakcja i autorzy „Nowego Napisu Co Tydzień” również bardzo serio potraktowali swoje obowiązki – efekty zobaczycie w aktualnym numerze.

W dziale recenzji znajdziecie tekst Macieja Milacha poświęcony powieści Odyseja Barbary Kingsolver, Michał Januszkiewicz przyjrzał się Wierszom o śmierci Jana Brzechwy (pod redakcją Moniki Urbańskiej i Jowity Podwysockiej, a Jarosław Petrowicz wziął na recenzencki warsztat książkę Zielony anioł autorstwa Piotra Szewca. To nie wszystko – Jan Brzozowski omówił nagrodzony Oscarami wstrząsający film Jonathana Glazera Strefa interesów. Natomiast w wideopolecajce Agnieszka Czajkowska rekomenduje tomik poetycki Wojciecha Hassa Otwarte na klucz.

W najnowszym wydaniu tygodnika publikujemy wiele materiałów audio i wideo, w tym dwa filmy dokumentalne – drugą część dokumentu Józefa Śreniowskiego o Ewie Juszko-Pałubskiej oraz produkcję Dziedzictwo. Jerzy Batko, które powstały w ramach cyklu „(Nie)znani Polacy, (nie)znane historie”.

Serdecznie polecamy także nagranie referatu Piotra Persa wygłoszonego na konferencji poświęconej Jerzemu Nowosielskiemu, nagranie wykładu Józefa Marii Ruszara na temat twórczości Zbigniewa Herberta oraz kolejną odsłonę podcastu „Toposu”, w którym Tadeusz Dąbrowski rozmawia z Jackiem Solińskim i Janem Kają. Do odsłuchu poleca się także najnowsza odsłona Nowego Gramofonu.

Tradycyjnie zachęcamy również do darmowego pobrania kolejnej publikacji Instytutu Literatury: monografii „Rzeczy niepokój”. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego autorstwa Hanny Kryńskiej.

Życzymy przyjemnej lektury i do zobaczenia wiosną!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, U progu wiosny, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 245

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...