28.03.2024

Nowy Napis Co Tydzień #247 / W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery

Zachęcamy do pobrania książki Małgorzaty Judy-Mieloch W cieniu marnego czasu w pliku PDF. Książkę tradycyjną można zamówić w e-sklepie Instytutu Literatury.

Praca Małgorzaty Judy-Mieloch został a napisana z pasją i widoczną atencją wobec licznych dokonań Antoniego Libery na polu kultury polskiej - a więc nie tylko w obszarze prozy, ale także przekładu i szeroko rozumianej działalności teatralnej. Pojawiające się w opracowaniu wyraźne sądy wartościujące nie są nachalne i pełnią rolę istotnych drogowskazów. Warto podkreślić, że autorka dysponuje szeroką wiedzą o biografii pisarza, zdobywaną dzięki kontaktom z nim. Opracowanie dekonstruuje wygodny mit o Liberze jako autorze jednej książki . Małgorzata Juda-Mieloch nie zapomina o tym, czym w dorobku pisarza jest Madame. Słusznie podkreśla wielopłaszczyznowość tej powieści - czytanej nazbyt często wyłącznie jako romans. Pamięta jednak również o tym, że stanowi ona tylko jedno skrzydło dyptyku, którego istotnym dopełnieniem jest wyrafinowana gatunkowo opowieść Godot i jego cień. Wrażliwość na intertekstualne uwikłania prozy Libery pozwala autorce przenieść dyskurs interpretacyjny ponad powierzchowne skojarzenia i wygodne stereotypy, a także odsłonić intrygujące sensy wszyte przez pisarza pod podszewkę tekstowej materii.

Streszczenie

Dorobek Antoniego Libery (1949) to efekt uprawiania szeroko pojmowanego „ogrodu sztuk”. Szerszej publiczności jest on znany głównie jako tłumacz, znawca i reżyser dramatów Samuela Becketta oraz autor powieści Madame. Niniejsza monografia uwzględnia także inne jego utwory oryginalne, takie jak proza autobiograficzna Godot i jego cień oraz tryptyk nowelistyczny Niech się panu darzy, a także inne pola jego zainteresowań, takie jak krytyka literacka i sztuka przekładu, zwłaszcza klasyki.
Czytelnik otrzymuje ogólną charakterystykę twórczości Libery, opis wypracowanej przez niego metody translatorskiej oraz szczegółową interpretację trzech utworów oryginalnych, z których naj[1]obszerniejsza – dotycząca Madame – jest pierwszym całościowym opracowaniem powieści, należącej do kanonu lektur obowiązkowych w szkołach ponadpodstawowych. Dostosowana do potrzeb edukacyjnych nowa edycja powieści wyposażona została w przypisy pomagające lepiej zrozumieć to niełatwe wbrew pozorom dzieło końca XX wieku. Rozdział pierwszy prezentujący biografię autora wraz z dołączoną na końcu bibliografią i spisem jego inscenizacji teatralnych dopełniają portret tego oryginalnego pisarza i humanisty.

okładka książki

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Małgorzata Juda-Mieloch, W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 247

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...