Czytelnia / Antoni Libera

Antoni Libera (ur. 19 kwietnia 1949 w Warszawie) – pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. Tłumaczył również Sofoklesa, Szekspira, Racine'a, Hölderlina, Kawafisa.

W 1990 roku, na zamówienie londyńskiego Royal Court Theatre, napisał jednoaktówkę Eastern Promises, która została na tej scenie wystawiona i opublikowana w tomie The May Days Dialogues (Methuen, 1990), a w kraju w „Dialogu“ (tytuł wersji polskiej: Czy Europa musi zginąć?).

W 1998 roku jego pierwsza powieść, Madame, wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z większych bestsellerów ostatniej dekady. W ciągu 12 lat przekroczyła łączny nakład 100 tysięcy egzemplarzy i przełożona została na 20 języków. W 1999 roku była nominowana do nagrody Nike i wyróżniona została Nagrodą im. Anrzeja Kijowskiego, a w 2002 roku znalazła się w finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.

W 2009 roku wydał prozę autobiograficzną Godot i jego cień. Książka ta znalazła się w finale Nagrody Angelusa oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego.

W latach 1988–1993 współredagował czasopismo „Puls“, a w latach 1996–2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.

Twórczość:

  • Madame, 1998
  • Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie, 2004
  • Liryki lozańskie [w:] Pokaz prozy, 2006
  • Godot i jego cień, 2009
  • Niech się panu darzy, 2013
  • Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma!, 2015 (z Januszem Pydą)

Źródła internetowe:

https://www.antoni-libera.pl/node/126

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Libera

Czytaj więcejzwiń
Loading...