12.11.2020

Nowy Napis Co Tydzień #075 / Niepodległa wobec języka polskiego

„W 2018 roku obchodzono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie zaborów. Ten doniosły fakt polityczno-społeczny odcisnął swoje piętno na polszczyźnie, która od roku 1918 zaczęła funkcjonować w nowych uwarunkowaniach prawnych, społecznych, a także  psychologicznych. Z języka mniejszości narodowej stała się na powrót oficjalnym urzędowym językiem odrodzonego wolnego państwa polskiego. Używana dotychczas w trzech różnych zaborach podlegała teraz procesowi integracji i konieczności dostosowania do nowych funkcji. Kształtowała się polska terminologia administracyjna, polski język prawa, a odmiany funkcjonalne języka i języki środowiskowe modyfikowane były stosownie do potrzeb.

Mamy nadzieję, że niniejsza książka wzbogaci wiedzę Czytelników o języku polskim w pierwszym okresie istnienia Drugiej Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz zainspiruje do podjęcia badań na polszczyzną tego okresu. Dziś bowiem polszczyzna dwudziestolecia międzywojennego to przeszłość, która staje się już częścią historii języka polskiego“.

Książkę Niepodległa wobec języka polskiego pod redakcją Renaty Przybylskiej, Barbary Batko-Tokarz i Sylwii Przęczek-Kisielak można kupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

okładka ksiazki

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Wydanie zbiorowe, Niepodległa wobec języka polskiego, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 75

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...