Nowy Napis Co Tydzień #084 / „Rzeczy niepokój” (fragment interpretacji)
Rzeczy niepokój to jeden z utworów Baczyńskiego pozostawiający w czytelniku wrażenie zagadki. Rozpoczyna go deklaracja niewiedzy, wypełniają liczne obrazy natury: obłoki, drzewa, ziemia, wierzby w wodzie, kończy zaskakujące wspomnienie o miłości, a zawiła, rwąca się składnia utrudnia prześledzenie toku poetyckiego wywodu łączącego te elementy. Nie ułatwia tego zadania liryczna tonacja nawiązująca do utworów romantycznych i wywołująca aurę tajemnicy. Czym jest tytułowy „rzeczy niepokój”? W jaki sposób wiąże się z opisem przyrody i wygłosem utworu? [...]
„Niepokój rzeczy”, płynność i ruch, tak ważne w kompozycji wiersza, to obrazy energii rozlewającej się dzięki miłości. Powinowactwa z myślą Norwida pozwalają dostrzec pewne zręby koncepcji świata ukrywające się w niejasnych fragmentach poetyckich „Jana Bugaja”. Ten sposób rozumienia rzeczywistości pozwala myśleć o przezwyciężeniu lęku przed śmiercią: „Więc idź, chociażbyś wiedział, że zmierzasz do grobu”. Wygłoszone wezwanie nie przypomina tu już bezradnego głosu „smutnego dziecka”. Ze względu na wzniosły i pełen pewności ton orędzie mogłoby stać się wariantem któregoś wersu Przesłania Pana Cogito Herberta. Z obu tekstów bije podobna, dobitnie wyartykułowana niezłomność. To właśnie przejście „przez trwogę”, wzrastanie dzięki „zapatrzeniu” dają siłę na wzniesienie się w górę przypominające lot. Z tej perspektywy zarówno kataklizm, jak i ocalenie wydają się już mało istotne („Wtedy ziemia się skurczy, aż za wąska stopom / będzie chmura – na przekór arkom i potopom”). Spojrzenie „znad trawy” nie daje tej mądrości i spokoju osiągniętego dzięki zrozumieniu całości. Na tym polega przecież różnica w zarysowanych dwóch życiowych postawach ukierunkowanych na to, co materialne („żądza”) i duchowe („zapatrzenie”).
Perspektywę wiersza Baczyńskiego można znacząco poszerzyć o inne teksty zawierające podobne spojrzenie z góry, lot kogoś przypominającego anioła raczej niż człowieka, ponieważ „jest już niemal nieobecny” na ziemi, jakby „już złożył ofiarę i patrzył na siebie z drugiej strony istnienia”
Zastosowane skróty:
UZ - Krzysztof Baczyński, Utwory zebrane, oprac. A. Kmita-Piorunowa, K. Wyka, t. I i II, Kraków 1979.
Książka „Rzeczy niepokój”. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Hanny Kryńskiej już wkrótce ukaże się w wydawnictwie Instytutu Literatury. Zachęcamy do śledzenia nowości w e-sklepie.