Nowy Napis Co Tydzień #225 / Znamy laureatów nagród Silesius i Angelus 2023
W sobotę 14 października podczas wspólnej gali wręczono dwie spośród najważniejszych polskich nagród literackich, obie fundowane przez miasto Wrocław – Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus i Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.
Zdobywcą tegorocznego Angelusa został Saša Stanišić, niemieckojęzyczny pisarz bośniackiego pochodzenia, który w wieku czternastu lat razem z mamą musiał opuścić dawną Jugosławię i jako uchodźca wojenny trafił do Niemiec. W bardzo autobiograficznej powieści Skąd (Wydawnictwo Książkowe Klimaty) wraca do przeszłości: dzieciństwa w Jugosławii, ucieczki, przyjazdu do Niemiec, codzienności nastoletniego imigranta, prób odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Zadaje pytanie o to, jaki wpływ na nasze życie i jego kształt ma miejsce, w którym przyszliśmy na świat.
Ponadto, nagrodę za przekład przyznano Małgorzacie Gralińskiej, a Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej , głosami czytelników, zdobyła „Córeczka” ukraińskiej pisarki Tamary Dudy. Książkę na język polski przełożył Marcin Gaczkowski, a za polskie wydanie odpowiada Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej.
Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius – przyznawaną od 2008 roku – po raz drugi otrzymał Piotr Sommer, w tym roku doceniony w kategorii Książka roku za tom „Lata praktyki” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu).
Jeśli lata praktyki, na przykład praktykowania wiersza, prowadzą do mistrzostwa, to „Lata praktyki” Piotra Sommera są tej zasady znakomitym dowodem. Tom złożony z wierszy niepozornie imponujących – świetnie operujących różnymi rejestrami mowy, potocznej, mówionej, pisanej, i równie dużą gamą nastrojów. Nostalgia miesza się tutaj z zadziornym podejściem do czasu, monolog liryczny ze scenkami rodzajowymi, gorycz z ciekawością
– o poezji Sommera opowiada Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Silesiusa.
Najlepszym debiutem 2022 roku jury uznało tom „Halal” Ivana Davydenki (wydawnictwo papierwdole & Katalog Press).Davydenko urodził się w 1988 roku w Żytomierzu, w Polsce mieszka od 2012 roku. Jest redaktorem naczelnym literackiego „Magazynu Malkontenty” oraz autorem podcastu „Jak zostać Ukraińcem”.
Silesiusa za całokształt twórczości odebrała Joanna Mueller. Nazwisko laureatki poznaliśmy już w maju podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Poetka, eseistka, redaktorka, literaturoznawczyni i krytyczka, Mueller jest czwartą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości i najmłodszą laureatką w historii tej kategorii.
Gratulujemy laureatom!
Źródła: