24.06.2021

Nowy Napis Co Tydzień #106 / To proza, która chwyta czytelnika za gardło

Zachęcamy do obejrzenia reportażu

 5 czerwca 2021 roku zostały ogłoszone wyniki trzeciej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy.

Kategoria epika

Jury w składzie dr hab. Ewa Bartos, Marta Kozłowska (pisarka), dr Natalia Królikowska oraz prof. dr hab. Michał Januszkiewicz (przewodniczący jury) po zapoznaniu się z 292 propozycjami książek postanowiło przyznać:

  • Nagrodę główną: honorarium w wysokości 5000 zł oraz wydanie książki – Piotrowi Dardzińskiemu za tom Trucizny

Jury orzekło, że Trucizny Piotra Dardzińskiego to proza, która chwyta czytelnika za gardło, która pozostawia w nim emocje długo po tym, kiedy skończy lekturę. Tytułowe trucizny sączą się z każdego zdania tej niewielkiej objętościowo, ale bardzo esencjonalnej mikropowieści. Tekst wciąga czytelnika w wir rodzinnego dramatu, czyniąc z niego nie tyle uczestnika opisywanych zdarzeń, co ich podglądacza, świadka, który mimo że bezsilny, nie może pozostać obojętnym. Temat, który pisarz wziął na warsztat, może wydawać się już wielokrotnie eksplorowany literacko, jednak w ujęciu prozaika staje się opowieścią świeżą. Opisanemu w książce rozpadowi rodziny towarzyszy rozpad stylów i języka samej opowieści.

To bardzo ciekawa i dramatyczna historia umiejętnie narracyjnie skonstruowana. To coś więcej niż zwykła „obyczajówka”, po prostu dobry literacki tekst. Opowieść prowadzona z kilku punktów widzenia (narracja wieloosobowa), co stanowić może lekturowy element zaskoczenia. Gdy przyzwyczajamy się do określonej interpretacji świata, zostajemy skonfrontowani z następną. Bardzo ciekawy koncept autorski, który polega nie tylko na konfrontacji różnych punktów widzenia, ale i języków bohaterów: męża, jego żony i ich dzieci. Każdy z tych języków to inny sposób przeżywania świata i jego  interpretacji. Największe wrażenie robi chyba pierwsza część książki, gdzie opis domowego rozkładu połączony jest z mistrzowskim komizmem.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Piotr Dardziński, To proza, która chwyta czytelnika za gardło, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 106

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...