21.10.2021

Nowy Napis Co Tydzień #123 / Zapraszamy do lektury

Drodzy Czytelnicy,

oddajemy w Wasze ręce 123. Numer „Nowego Napisu Co Tydzień” – jest to jednocześnie kolejny numer poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi.

Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji. Profesorowie Marian Kisiel i Józef Maria Ruszar, przepytywani przez Ireneusza Staronia, z okazji 100-lecia urodzin Poety rozmawiają o wielokrotnym wchodzeniu przez Różewicza do literatury. Udostępniamy Wam w całości książkę Sens kobaltu Joanny Adamowskiej, dotyczącą związków twórczości Zbigniewa Herberta oraz Tadeusza Różewicza ze sztuką, a także fragment opracowania Mane, Tekel, Fares. Obrazy Boga w twórczości Tadeusza Różewicza autorstwa Józefa Marii Ruszara. Polecamy Waszej uwadze także tom Wiersze odzyskane Tadeusza Różewicza w wyborze Przemysława Dakowicza – to nasza „Polecana książka tygodnia”.

Cieszymy się, że możemy zaprosić Was do lektury nowego „Listu z Procidy”. Tym razem Mariusz Wilk przypomina Elsę Morante i jej związki z Procidą. Na wyspie chętnie bywał także Gustaw Herling-Grudziński.

Po bardzo owocnych spotkaniach podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, zachęcamy do zapoznania się z foto i video relacją z tego wydarzenia.

Poza tym w numerze, jak zwykle, sporo recenzji. Mateusz Górniak omawia Furtkę przy dozorcy Waldemara Bawołka, Marcin Cielecki pisze o książce Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata Andrzeja Marca, a Igor Kierkosz – o Cicho, cichuteńko Ignacego Karpowicza. W ramach naszych cotygodniowych „polecajek” Krzysztof Szeremeta rekomenduje czytelnikom Ojce Michała Murowanieckiego.

Prezentujemy także wiersze Piotra Kozłowskiego, które w tym tygodniu zasiliły zbiory naszej Czytelni.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Zapraszamy do lektury, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 123

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...