Nowy Napis Co Tydzień #175 / Wrażliwość i religijne zamyślenie
Drodzy Państwo,
Przed nami czas, kiedy wyruszymy odwiedzić groby naszych zmarłych bliskich. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wprawiają nas w zadumę, skłaniają do rozważań i przemyśleń nad sprawami ostatecznymi. Również i nasz tygodnik postanowiliśmy utrzymać w tonie wrażliwości i religijnym zamyśleniu.
Rozpoczynamy zatem od szkicu ks. Jana Sochonia Wrażliwość religijna i moja biała kartka oraz zestawu jego wierszy, w których odnajdziemy słowa na nadchodzące dni: „Tych, których kocham / ukryłem w swojej miłości, / świadomie, z czułością”. Dalej możemy zapoznać się z George’m Mackayem Brownem jako katolickim piewcą archipelagów tożsamości, autorką tekstu jest Halszka Leleń. Natomiast Józef Maria Ruszar pisze o debiutującym po latach Robercie Tekielim oraz jego tomie Bramy rany w szkicu Bramy rany i trywialna apokalipsa. Liryka – poetyka – religia.
W dziale recenzji znajdą Państwo omówienie książki Krystyny Czerni Nowosielski, w której Marcin Cielecki szczególną uwagę zawraca na Kościół św. Ducha w Tychach. Michał Gołębiowski recenzuje Rzym jest wieczny Juliusza Gałkowskiego, Krzysztof Krasuski bierze na warsztat Wyglądy i wglądy autorstwa Aleksandra Fiuta, a Maciej D. Woźniak poświęca swój tekst piątej części poetyckiego cyklu Karola Samsela Autodafe.
Na tym jednak nie koniec, zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Janiną Osewską, poetką o wyjątkowej wrażliwości, który przeprowadziła Tatiana Pawlińczuk oraz z rozmową pod tytułem Przyjmę światłoczułość, w której udział biorą Piotr Bień, Rafał Gawin i Wojciech Kopeć.
Naszą portalową Czytelnię wzbogaciły również wiersze Bartosza Sawickiego.
W związku z rozpoczynającymi się 27 października Targami Książki w Krakowie zapraszamy serdecznie na stoisko Instytutu Literatury. W ramach wydarzenia odbędzie się debata Literatura w czasach wojny w Ukrainie organizowana przez wydawnictwo Anagram, którą w imieniu organizatorów polecamy Państwa uwadze.
Z życzeniami miłej lektury
Redakcja NNCT