09.02.2023

Nowy Napis Co Tydzień #189 / „blisko/daleko” - wystawa malarska Vasyla Lyakha

„blisko/daleko” to pierwsza indywidualna wystawa Vasyla Lyakha, artysty pochodzącego z Mariupola. Ekspozycja prezentuje wybór obrazów namalowanych w 2022 roku, które są wielkimi, malarskimi ilustracjami jego osobistych doświadczeń od początku rozpoczęcia pełnej inwazji rosyjskiej w Ukrainie. Tytuł wystawy z jednej strony odnosi się do fizycznej odległości, jaka dzieli, mieszkającego obecnie we Lwowie artystę, od jego rodziny i miasta, gdzie urodził się i wychował. Z drugiej - do oglądania wojny z bliska, na co pozwalają szybki obieg informacji, oficjalne i nieoficjalne źródła streamujące live wojnę w Europie po raz pierwszy w tak bezpośredni sposób. Wystawa „blisko/daleko” stawia też pytania o siłę medium malarskiego w kontekście fali brutalnych obrazów medialnych, które docierają do nas codziennie.

Wystawa nie pokazuje scen batalistycznych czy portretów bohaterów. Lyakh pochyla się nad sytuacją przypadkowych ofiar wojny, cywilów, którzy podobnie jak jego rodzina, zdecydowali się nie opuszczać swoich domów, pomimo grożącego im niebezpieczeństwa. Zaprezentowane na wystawie obrazy to pierwsze monumentalne dzieła malarskie artysty, który wcześniej zajmował się głównie sztuką digitalową i sound artem. Artysta w kontrowersyjny sposób gra z konwencją akademickiego malarstwa, które w Ukrainie ma negatywne konotacje. Poszczególne obrazy, podpisywane datami, są niczym strony w dzienniku. Łączą historię Ukrainy z osobistymi emocjami i afektami artysty. W swoim malarstwie Lyakh stara się przepracowywać „syndrom ocalałego”. Często umieszcza swój wizerunek na płótnie, stając w samym centrum dramatycznych wydarzeń. Artysta czerpie z tradycji sztuki naiwnej, w której artyści nieprofesjonalni przedstawiali świat ze swojej perspektywy jako świadkowie wydarzeń. Tworząc autoportrety wraca do traumatycznych doświadczeń swoich bliskich.

Wystawa odbędzie się w galerii sztuki współczesnej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, potrwa od 8 lutego do 1 kwietnia 2023. Za organizację wydarzenia odpowiada Galeria Promocyjna

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, „blisko/daleko” - wystawa malarska Vasyla Lyakha, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 189

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...