09.02.2023

Nowy Napis Co Tydzień #189 / Literackie podróże zimowe

Drodzy Czytelnicy,

zima nie odpuszcza, a lutowe mrozy dają się nam we znaki. To idealne warunki do obcowania z rozgrzewającą dawką kultury i literatury. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w tym tygodniu.

W aktualnym numerze znalazło się sporo miejsca dla poezji: zachęcamy do zapoznania się z nowymi utworami Michała Mytnika oraz Mariusza Sambora, przedstawicieli dwóch różnych poetyckich generacji. O wierszach pierwszego z wymienionych twórców pisze na naszych łamach Adam Leszkiewicz w swoim najnowszym szkicu.

Miejsce dla poezji znalazło się również wśród nowych recenzji – Halina Surowiec omawia bowiem tomik Koniec srebrnej nitki autorstwa Izabeli Fietkiewicz-Paszek. Wśród pozostałych tekstów dominuje perspektywa historyczna: Piotr Śniedziewski dzieli się swoimi impresjami po lekturze Pieniędzy i obrazów Sławomira Sojaka, poświęconych nowożytnej ekonomii, Tomasz Chlewiński proponuje nam podróż do średniowiecza wraz z Alessandro Barbero, twórcą biografii Dantego, a Marcin Cielecki recenzuje książkę Julesa Schelvisa na temat obozu zagłady w Sobiborze. To nie wszystkie literackie peregrynacje – Jarosław Petrowicz wziął na tapet najnowszy zbiór esejów Krzysztofa Lisowskiego Jakiś Odys i inne pisaniny, zaś Dariusz Żółtowski opisał swoje wrażenia z lektury reportażu Piotra Bernardyna o Hongkongu.

W cyklu „Polecajki” Mirosław Dzień rekomenduje tomik poezji Wielkie rzeczy Wojciecha Bonowicza. W aktualnym tygodniku zamieściliśmy również szkic Alicji Müller Otwieranie archiwów. Ślady tańca modern w nowej choreografii, który ukazał się w 15. numerze kwartalnika „Nowy Napis”, poświęconego sztukom performatywnym.

Ten tydzień obfituje także w wydarzenia. Serdecznie zapraszamy na wystawę prac ukraińskiego artysty Vasyla Lyakha, zatytułowaną „blisko/daleko” – odbędzie się ona w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie i potrwa do 1 kwietnia 2023. Natomiast w najbliższy piątek, 10 lutego o 18:00, w księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu (ul. Przejście Garncarskie 2) odbędzie się spotkanie autorskie Justyny Hankus, autorki książki Grisaille o zwykłym osiedlu, wydanej nakładem Instytutu Literatury.

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałem wideo, w którym Kazimierz Jędrzej Wosiek, laureat III miejsca w konkursie Pokolenie Solidarności w kategorii non-fiction, opowiada o nagrodzonej biografii Stefana Śnieżki.

Ponadto na łamach tygodnika znajdziecie kolejną odsłonę cyklu „Kanon polski” – tym razem na pytania literaturoznawczej ankiety odpowiedziała Katarzyna Wójcik.

Życzymy przyjemnej i owocnej lektury,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Literackie podróże zimowe, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 189

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...