20.04.2023

Nowy Napis Co Tydzień #199 / Filmowo-literacki kwiecień

Drodzy Czytelnicy!

Powoli zbliżamy się do dwusetnego wydania NNCT – w oczekiwaniu na ten jubileuszowy numer, polecamy Wam zawartość najnowszego tygodnika. Tym razem tematem przewodnim jest kino i sztuki audiowizualne, ale nie zabraknie – jak zwykle – słusznej porcji literatury.

W aktualnym numerze znalazło się miejsce dla kilku dłuższych szkiców: uznany reżyser Lech Majewski pisze na naszych łamach o „prawdzie, raju i matematyce”, zaś Katarzyna Niedurny przytacza sylwetki wybranych polskich artystek-performerek (oba teksty ukazały się pierwotnie w 15. numerze kwartalnika „Nowy Napis”). Ponadto w eseju Księga tajemnic Krzysztof Sokołowski omawia Księgę całości Feliksa W. Kresa i wspomina zmarłego niedawno pisarza, natomiast Maciej D. Woźniak przyjrzał się w swoim tekście adaptacji Spisu cudzołożnic w reżyserii Jerzego Stuhra.

Tematyka filmowa zagościła również w recenzjach: Jan Brzozowski omawia Refleksje zza kamery Małgorzaty Radkiewicz, a Tomasz Chlewiński odkrywa tajemnice Krzysztofa Zanussiego, zawarte w wywiadzie-rzece Jacka Moskwy ze słynnym reżyserem. Oprócz tego Dariusz Żółtowski przybliża nam wydany niedawno zbiór tekstów dziennikarskich Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Marcin Cielecki zrecenzował publikację o bojowniczkach z warszawskiego getta, a w ramach cyklu „Polecajki” możecie zapoznać się z publikacją Patrycji Bąkowskiej Formy ekspresji podmiotowości nowoczesnej (poleca Zbigniew Chojnowski).

Na łamach najnowszego numeru znajdziecie też wywiad Bartłomieja Siwca z Małgorzatą Grajewską, który powstał w ramach cyklu „Literatura w centrum” oraz fragment rozmowy Światosława Szewczuka z Krzysztofem Tomasikiem, pochodzący z książki Bóg nie opuścił Ukrainy. Możecie także wysłuchać odczytu fragmentu utworu Bronisławy Duszyńskiej pt. Młode ofiary stanu wojennego, wyróżnionego w konkursie „Pokolenie Solidarności”, a miłośnikom komiksu polecamy kolejny odcinek podcastu Nowy Gramofon, poświęcony polskim superbohaterom. Naszą Czytelnię wzbogaciły także wiersze Joanny Matlachowskiej-Pali – zapraszamy do lektury.

Na koniec serdecznie zapraszamy na prezentację pierwszego tłumaczenia poezji Adama Mickiewicza na język litewski. Prezentacja książki Poezye odbędzie się w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. o godz. 13:15 w Auli Collegium Maius w Krakowie.

Życzymy Wam przyjemniejszej wiosennej aury oraz, przede wszystkim, owocnego obcowania z kulturą. Do zobaczenia za tydzień!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Filmowo-literacki kwiecień, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 199

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...