14.03.2024

Nowy Napis Co Tydzień #245 / „Rzeczy niepokój”. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Książka „Rzeczy niepokój”. O twórczości Krzysztofa Baczyńskiego jest już dla Państwa udostępniona w postaci pliku PDF. Książkę w wersji tradycyjnej można zakupić w e-sklepie Instytutu Literatury.

OPIS:

Autorka odważnie mierzy się nie tylko z literacką i pozaliteracką legendą poety, ale także z licznymi uproszczeniami, które zdążyły pojawić się w obszarze historii literatury. Krzysztof Kamil Baczyński stał się przecież zarówno symbolem pokolenia AK, jak i symbolem całej generacji poetów-żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce o godność i wolność. Badaczka z taktem i niemałą zręcznością wydobywa mniej znane aspekty zarówno biografii, jak i twórczości poety, przypomina teksty zapomniane, a oprócz tego na nowo oświetla te, które zadomowiły się w antologiach i naszej świadomości literackiej. Wirtuozerska gra perspektyw – syntetycznej i analitycznej – sprawność pióra, jasny wywód to dodatkowe atuty książki, która ma szanse znaleźć się nie tylko w bibliotekach szkolnych czy uniwersyteckich, ale także na półkach miłośników poezji XX wieku.

Na uznanie zasługuje bardzo klarowny język wykładu. Przeprowadzone interpretacje są zakorzenione w solidnej analizie formalnej – ciekawe, niejednostronne, procesualne („rozgrywają się” na oczach czytelnika, mają charakter analityczno-hermeneutycznych inscenizacji).

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Hanna Kryńska, „Rzeczy niepokój”. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 245

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...