Nowy Napis Co Tydzień #171 / Jesień owocuje wydarzeniami!
Drodzy Czytelnicy!
Na wstępie pragniemy serdecznie zaprosić Was do uczestnictwa w arcyciekawych wydarzeniach! Już 8 i 9 października, w ramach Nocy Poezji organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa odbędą się pokazy filmów: Jan Polkowski. Moje miejsce na ziemi. Kraków (Kino pod Baranami, sala niebieska, 8.10. godzina 12:00) oraz Jan Polkowski. Moje miejsce na ziemi. Nowa Huta(Kino Sfinks, Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, 9.10., godzina 12:00). Na filmy w reżyserii Iwony Meus i Marka Gajczaka wejście jest bezpłatne. Więcej informacji znajduje się na Facebooku i stronie Instytutu Literatury.
Kolejne wydarzenie to szkolenie dla nauczycieli z województwa mazowieckiego zatytułowane: „Opracowania nowych lektur z kanonu szkół ponadpodstawowych”. Pierwsze szkolenie w Warszawie odbędzie się już 1 października (sobota) o godz. 10:00 w XCIX LO im. Zbigniewa Herberta. Poprowadzi je prof. dr hab. Dariusz Kulesza, który opowie o różnych sposobach odczytań Widnokręgu Wiesława Myśliwskiego oraz o Innym świecie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w kontekście polskiej literatury obozowej. Nauczyciele, obserwujcie nasze strony, na których będą ukazywały się kolejne miejsca, terminy i tematy spotkań.
A przechodząc do numeru: w kategorii liryka zachęcamy do zapoznania się z nowymi wierszami Tomasza Wojtacha, jego wystąpieniem Ars poetica oraz dyskusją o jego twórczości, utworami Andrzeja Wołosewicza oraz rekomendacją tomu poetyckiego Szczepana Kopyta, który poleca krytyczka Sonia Nowacka.
Epika w numerze ma również silną reprezentację. Na naszych łamach opowiadanie amerykańskiego prozaika Joshuy Hrena zatytułowane Chrzan w tłumaczeniu Michała Filipczuka. O wątkach religijnych we współczesnej prozie napisał Maciej Urbanowski. Natomiast Tomasz Chomiszczak recenzuje najnowszą książkę Houellebecqa pod tytułem Anéantir, która już wkrótce znajdzie się na polskim rynku księgarskim. Mateusz Górniak pisze o książce Bryana WashingtonaUpamiętnienie, a Krzysztof Sokołowski o książcePsychiatrzy-twórcy. Wywiady.
Na naszych łamach zagościły również przyjemne dla oka sztuki wizualne. Michał Chudoliński przybliża komiksIskryKrzysztofa Łuczyńskiego, a Mateusz Wojda opowie o Straconych złudzeniachXaviera Giannoliego na podstawie powieści Honoré de Balzaca.
Zostawiamy Państwa z tym rogiem obfitości do następnego tygodnia.
Udanej lektury!
Redakcja NNCT