Nowy Napis Co Tydzień #129 / Nowy podcast!
Szanowni Czytelnicy!
Wkraczamy w ostatni miesiąc roku z interesującymi nowościami!
13 grudnia przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji już w tym numerze chcielibyśmy zaprezentować Państwu nasz najnowszy projekt – podcast Pokolenie Solidarności. W każdym numerze przedstawimy sylwetki osób, które opowiedzą o swoich doświadczeniach pokoleniowych. Jako pierwsza jest to Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, działaczka Solidarności od 1980 roku, która kolportowała pisma i książki podziemne. Zachęcamy do zapoznania się z jej historią!
Jako że grudzień to czas wspomnień, poznamy również Dylematy i rozterki pierwszego sekretarza Zbigniewa Stawrowskiego, moją historię „Arki” [1990] Ryszarda Terleckiego, a także historię „happeningu zwanego pismem”, czyli opowieść o „bruLionie” autorstwa Roberta Tekielego. Natomiast Mirosław Mateusz Wyrwich wspomina pracę w „Tygodniku Solidarność” oraz czas wprowadzenia stanu wojennego.
Ponadto zapraszamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej nowego tomiku poetyckiego Roberta Tekielego, który już wkrótce dostępny będzie na rynku księgarskim. Krzysztof Szeremeta, Adam Leszkiewicz i Ireneusz Staroń postanowili podyskutować o tej książce, aby rozbudzić Państwa ciekawość.
W numerze nie zabraknie również recenzji, Piotr Śniedziewski pisze o Godzinach włoskich, a Maciej Woźniak o tomie poetyckim Aliny Biernackiej, natomiast Mariusz Sambor rekomenduje Na setkach wioseł Anny Matysiak. Polecamy również Państwa uwadze tom Połać i szum Tadeusza Pióry.
W tym tygodniu Czytelnię portalu zasiliły utwory Danuty Perier-Berskiej.
Z życzeniami przyjemnej lektury
Redakcja NNCT