Nowy Napis Co Tydzień #102 / #102 numer już dostępny
Drodzy Czytelnicy,
Witamy się z Wami w nowym tygodniku smutną wieścią. 21 maja 2021 roku zmarł Prof. Wojciech Gutowski, wybitny literaturoznawca, specjalista w zakresie literatury Młodej Polski, autor artykułów, książek, licznych monografii. Pracował w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Pan Profesor był również członkiem Rady Programowej i uczestnikiem Warsztatów Herbertowskich. Jego artykuły można przeczytać w publikacjach z serii Biblioteka Pana Cogito, które są bezpłatnie dostępne na naszej stronie w postaci pliku PDF.
Rodzinie i Bliskim Profesora składamy wyrazy współczucia.
Przechodząc do naszej czytelniczej oferty, w 102. numerze „Nowy Napis Co Tydzień” znajdziecie Państwo trzecią część rozmowy z Romanem Graczykiem o książce Demiurg, biografia Adama Michnika.
W dziale recenzji znajdują się omówienia książek: Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza Katarzyny Błażewskiej, zbioru Świat w grupie ryzyka(Walery Butewicz, Jacek Adamczyk, Miłosz Tomkowicz),Liczby ostatnie Jarosława Maślanka, natomiast w filmowej rekomendacji Patryk Kosenda opowie o tomie Małgorzaty Ślązak Roleplay/Replay.
W 9. numerze kwartalnika „Nowy Napis” można przeczytać fragment poematu Tomasza Dalasińskiego Póki nie żyjemy. Od dziś publikacja dostępna jest również na portalu wraz z omówieniem pióra Piotra Jemioły. W kategorii liryka znalazły się w tygodniku również wiersze Roberta Rybickiego odczytywane przez samego autora. Ponadto po dłuższej nieobecności powraca Mariusz Wilk z kolejnymListem z Procidy, zatytułowanym Tyn.
Czytelnię portalu w tym tygodniu zasiliły także opowiadania Magdaleny Zarębskiej, wiersze i szkice Jerzego Grupińskiego, a książką, którą szczególnie polecamy Państwa uwadze to Kobiety polskieKacpra Płusy.
Miło nam także poinformować, że już 5 czerwca (sobota) poznamy nazwiska tegorocznych laureatów III edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy, który organizowany jest od powstania Instytutu Literatury. Już nie możemy doczekać się ogłoszenia wyników, dlatego czas oczekiwania na werdykt postanowiliśmy umilić przypomnieniem sylwetek twórców (i ich dzieł), którzy triumfowali w dwóch pierwszych edycjach. Zachęcamy do zapoznania się z reportażami. Książki pokonkursowe można zakupić w e-sklepie, a fragmenty poznać na portalu nowynapis.eu
Przyjemnej lektury!
Redakcja NNCT